avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Activitate sympa514

Activitate sympa514

Am scapat.....s-a admis contestatia la executare.Astept motivarea.
Multumesc!
YSL....care este culpa noastra procesurala?
AVLIL.....Pai cat de corecta poate fi o decizie in care ti se ia si terenul si te pune sa si platesti si expertiza si executorul....?Calea de acces este acolo deschisa pentru toata lumea, nu a fost blocata niciodata.Cu ce sunt eu de vina ca el vrea sa cheme executorul ?Daca nu putea trece inteleg...dar asa??Nu vad rostul.Pai atunci, logic ar fi sa-l si plateasca,Servitutea nu este platita, nu ni s-au dat daune desi am cerut la instanta.
Apropo...deja a fost executorul cu masuratorul si 2 politisti la fata locului.Au pus tarusi dupa expertiza din dosar.
Eu am depus contestatie la executare in care am cerut ca plata executorului sa fie facuta de cel care a cerut executarea silita cu materializarea in teren.Atata timp cat noi nu ne-am opus niciodata trecerii pe aceasta cale de acces, nu a fost obstructionata in niciun fel, de ce sa platim noi??????????
Multumesc pentru raspuns.
Nu ma mai mira nimic in tara asta.Cred ca ar trebui sa incepem sa gandim pe dos....sa iasa bine in final.
Buna ziua!
Vecinul meu a deschis in 2013 o actiune de servitute pentru un teren agricol.Servitutea pe care el a cerut-o ne taia proprietatea in doua, asa ca nu am acceptat varianta lui si am propus o alta varianta pe la marginea suprafetei.Vecinul a cerut o cale de acces de 3 m, pentru caruta si picior.Servitutea propusa de noi(ca suntem mai multi coproprietari, inca nu e facuta iesirea din indiviziune)) are 694mp, iar pe alocuri e mai greu accesibila , dar practicabila.Nu peste tot are latimea de 3 m, dar caruta incape, chiar vecinul a coborat cu un 4x4 cu o caruta legata la spate.Am si poze.In sfarsit, judecatoria din oras a hotarat varianta1( adica cea propusa de el), si mai mult decat atat ne-a pus pe coproprietari sa platim expertiza si cheltuielile de judecata.Inadmisibil dupa mine, sa ramanem si fara teren si cu banii luati.Am facut apel, unde s-a modificat varianta (adica a ramas varianta noastra), dar tot buni de plata am ramas, pentru expertiza si cheltuieli de judecata.Asta era in noiembrie.
Nu i-am platit.......si ieri ne-am trezit cu somatie de la executorul judecatoresc.
Se specifica urm.:
-in 1 zile sa-i dam banii
-in 8 zile sa materializam in teren servitutea de trecere.Asta n-am inteles eu prea bine, cum adica sa o materializam?Credeti ca e vreo problema daca pe alocuri nu are 3 m servitutea?Dar incape caruta fara probleme....Sau daca drumul nu este drept,roata din dreapta merge mai in panta??Nici nu stiu ce sa mai cred.Stiu ca e rautate din partea lui, atata timp cat are pe unde sa treaca, dar nu e pe acolo pe unde vroia dansul., dar pe noi ne intereseaza daca legal putem avea probleme.
Iar referitor la bani, se mai poate contesta ceva, tinand cont ca el a cerut servitutea, este pentru dansul si nu pentru noi.Adica nu e corect sa ti se ia si teren si sa te puna si sa platesti.

Multumesc pentru orice informatie!