avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2005 soluții astăzi
Forum Activitate c_luchian

Activitate c_luchian

Buna seara !

Va prezint situatia mea. Tatal meu a decedat anul trecut, iar eu primesc pensie de mostenitor dupa el. Am 25 de ani impliniti, sunt studenta in anul 6 la Medicina, deci aproape de finele studiilor. Teoretic, eu primesc garantat aceasta pensie pana la 1 octombrie 2015, cat este valabila adeverinta de student pe care am dat-o anul trecut la Casa de Pensii.

Eu sustin rezidentiatul in noiembrie si in perioada asta stau acasa si invat, nu mai am niciun fel de statut, nici student, nici salariat, nici nimic, eventual somer (?). Salariata voi fi din ianuarie 2016. Deci 3 luni de zile (din 1 octombrie, cand expira adeverinta pana la 1 ianuarie 2016), teoretic eu nu primesc un ban. Totusi, cei de la Casa de Pensii imi ziceau ca am dreptul de a primi pensia de urmas pana la 26 de ani impliniti, lucru care are loc in aprilie 2016, dar nu mi-au dat explicatii suplimentare.

In lege am incercat sa citesc, dar exprimarea e vaga si nu am inteles mare lucru. As avea dreptul la pensie macar pana in decembrie 2015? Cum as putea sa fac dovada ca o pot primi?

Va multumesc !