avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 947 soluții astăzi
Forum Activitate Cotoilaura

Activitate Cotoilaura

Va rog mult sa ma ajutati sau sa ma sfatuiti ce pot face in urmatorul caz.Mama mea a incheiat cu bunica, in 2009, un contract de intretinere(mama cu nuda prorietate, bunica cu dreptul de uzufruct viager)Mentionez ca la momentul acela, ca si acum, eu, impreuna cu cei doi copii si cu mama aveam domiciliul la aceasta adresa.In noiembrie 2014 mama a decedat, s-a facut succesiunea, iar eu cu fratele meu am preluat obligatiile mamei. La momentul incheierii succesiunii, notarul ne-a recomandat sa ii facem bunicii o expertiza psihiatrica(bunica are 85 de ani),ceea ce am si facut, ca sa nu avem probleme cu sora mamei pe mai tarziu. Matusa nu a avut niciodata grija de bunica si nici nu erau in bune relatii, venea sa o vada cam de doua ori pe an chiar daca stam in aceiasi localitate. In ianuarie 2015 bunica a cazut si si-a fracturat soldul, cind am fost anuntata de un vecin m-am dus sa o ajut, i.preuna cu fratele meu.Cit a fost internata in spital m-am ocupat de ingrijirea ei, facturile ke platesc eu, mancare, curatenie si cam tot ce implica ingrijirea ei au revenit doar in sarcina mea.Toate bune si frumoase pina cind, de vreo luna de zile a inceput sa vina sora mamei si a inversunat-o pe batrina impotriva mea.Nu ma mai lasa sa ii fac curatenie, iar daca i-am dus de mincare mi le-a scos afara in curte sau a aruncat la caine.Risipeste gazul, apa, lumina astfel incit facturile sa fie cit mai mari sa nu le mai pot plati. Cauta mereu motive de cearta si imi arunca in fata ca ma va da afara din casa cu tot cu copii.Am aflat ca deja a depus cerere de reziliere contract. Va rog din suflet sa imi spuneti ce pot face fiindca sunt la capatul puterilor; mental, fizic dar aproape si financiar.Va multumesc!