avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Activitate buburuz

Activitate buburuz

Buna ziua,
Va multumesc tuturor pentru aceste precizari. Pentru avea un ordin de marime, ruda mea mi-a propus ca pretul ce figureaza pe actul final sa fie exact jumatate din grila notariala. In acelasi timp, la momentul vanzarii nu doreste sa dea in concret nici un ban, ci sa se mentioneze ca eu am primit deja suma respectiva in urma cu multi ai, cand ruda mea a renuntat la partea sa de mostenire. Nu sunt jurist, dar imi pare ca propuenerea este trasa de par. Eu neavand domiciliul in Romania, nu am avut nici o problema sa imi las ruda sa locuiasca in respectivul apartament, insa acum isi doreste sa devina proprietar, fiindu-i teama ca as putea sa renunt la intelegerea noastra initiala si sa se gaseasca fara acest apartament.
Va multumesc foarte mult pentru acest raspuns. Aceasta ruda apropiata mi-a propus ca in schimbul renuntarii la dreptul sau de mostenire asupra unui apartament a carui valoare este de cca 30000euros in grila notariala sa consimt la o vanzare a apartamentului meu a carui valoare este de 95000 euros, dar la momentul vanzarii el sa nu plateasca nimic. Mai pe scurt, isi doreste o donatie printr-un act de vanzare cumparare pentru a fi asigurat ca mostenitorii mei nu vor ataca tranzactia. M-a asigurat ca o vanzare sub grila notariala este posibila deoarece suntem rude de gradul2. Inutil sa spun ca la momentul in care casa a fost dobandita de la primarie pe numele meu, nici nu a fost vorba de o astfel de vanzare.
Buna ziua,
O ruda apropiata a achizitionat in rate un apartament din fondul primariei pe numele meu. Acum isi doreste sa procedam la un act de vanzare cumparare, cu mult sub pretul grilei notariale. Ruda mea doreste un astfel de act, pentru ca un act de donatie ar putea fi atacat de mostenitorii mei. Ma intreb daca un act de vanzare cumparare la mai putin de jumatate din pretul grilei nu ar putea fi de asemenea atacat de mostenitorii mei si deci vanzarea invalidata. Este posibila o astfel de vanzare ?
Toate cele bune.