avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 552 soluții astăzi
Forum Activitate liviaaaa

Activitate liviaaaa

Bunaziua,
Fapta este aceasta: in dimineata aceleasi zile in care aveam programarea la Notar Public "B" pentru a efectua transferul bunului imobiliar in urma vanzarii, ma suna segretara sa imi spuna ca Notarul Public "A" unde facusem la randul meu contractul de vanzare- cumparae acum mai bine di 4 ani, nu l-a inregistrat si deci Intabularea rezulta inca pe numele fostului proprietar de la care eu l-am cumparat. Notarul "B" refuza, normal, sa efectueze tranzactia.
Imediam am instiintat Notarul Public "A" despre omisiune care, dupa o tergiversare care dureaza ore, admite in final un fel de raspundere si se demonstreaza disponibil sa-l inregistreze cu prima ocazie la urgenta (practic, il constrang).
La distanta de cateva zile, situatia este aceasta: cumparatorul nu mai vrea sa facem tranzactia deoarece a devenit suspicios si nu mai vrea apartamentul (nimeni nu-l poate obliga, chiar impotriva rigiditatii lui).
In afara de neglijenta conform art. 298 cod. pen., ce alte infractiuni a mai comis?
Tin sa precizez ca eu il platism (si inca mai am chitanta) pentru inregistrarea contractului (intabulare) acum 4 ani. Deci el a detinut timp de 4 ani acesti bani pe care nu i-a folosit pentru c emi i-a cerut.

In plus, eu am pierdut tranzactia, deci bani si timp si cumparatorul. Am avut cheltuieli mari cu deplasarea, etc (aviom, masina inchiriata, mancare, invoire serviciu, etc). Acum trebuie sa o iau de la cap.
Ce actiune se poate face si ce sanse sunt de recuperare a banilor si timpului pierdut?
La ora actuala eu aveam xxx Euro in contul meu, daca notarul "A" nu facea greseala.
Va multumesc