avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1388 soluții astăzi
Forum Activitate marius_iulian

Activitate marius_iulian

Răspuns la discuția accident de munca in germania
Vreau sa adaug ca mi s au prezentat spre semnare protectia muncii care avea semnaturile pe ea,dar nu erau ale mele...plus fisa postului semnata ,dar tot asa nu cu semnaturile mele.seful meu zice ca nu are asigurare pentru asa ceva si ca cererile mele sunt prea mari.ce pot face in situatia data?multumesc!
Răspuns la discuția accident de munca in germania
As dori sa stiu in situatia data ce pot sa cer de la patron ca daune sa nu exagerez...eu lucram pe diurna 50 e pe zi in afara.termenul minim de recuperare e de 6 luni.tratamentul de recuperare consta in 30 sedinte a cate 50 ron sedinta...pauza si apoi alte 30 sedinte.el a zis sa vin cu o cerere si el o va lua in considerare...constient ca e vina firmei.multumesc anticipat!
buna ziua!as dori sa intreb care este salariul minim de incadrare pentru un sofer profesionist care lucreaza pe extern?poate fi salariul minim pe economie?suntem necalificati?
Buna ziua!am avut un accident de munca in germania pe data de 11 mai 2015,eu fiind sofer profesionist lucrand la o firma romaneasca,care m a deplasat in germania pentru a lucra.aveam platite salar pe tara plus diurna de deplasare.in data de 11mai2015 fiind in cadrul unei unitati la incarcat masina,m am urcat in remorca la indemnul dispecerului sa pun 33paleti la mana peste marfa pusa de catre cei de la fabrica.daca nu ma urcam plateam paletii asa mi a comunicat dispecerul.in timp ce manevram paletii am cazut din remorca si mi am rupt piciorul stang.am fost transportat la spitalul din gross-gerau,germania.acolo mi s au administrat ajutor medical de urgenta.apoi dupa doua zile am fost transportat de catre seful firmei in romania.unde pe data de 19 mai m am internat si am fost operat cu diagnosticul de fractura infundata de platou tibial external stang.costurile suplimentare ale operatiei au fost suportate de catre sef.acum la externare mi s a comunicat prin biletul de externare ca o perioada de minim 6 luni nu am voie sa stau pe piciorul operat.in acest caz mi se plateste concediu medical de catre firma.as vrea sa intreb ce pot face in acest caz pt ca eu lucram cand s a intamplat accidentul pe salar plus diurna.nu era in atributiile mele sa incarc paletii la mana.ce ma sfatuiti sa fac?eu eram intretinatorul familiei.multumesc anticipat.am uitat sa precizez ca nu am avut protectia muncii semnata si nici fisa postului pe perioada cat am lucrat la firma.