avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 891 soluții astăzi
Forum Activitate GyTibor

Activitate GyTibor

Buna ziua,
In 2009 din unei situatii financiare foarte proaste nu am reusit sa platesc o factura de aproximativ 200 lei la o companie de telefonie. Dupa o luna mi s-a inchis abonamentul pentru neplata si s-a dublat valoarea facturii neplatite. La 3 luni dupa inchiderea abonamentului m-a contactat o firma de recuperari pretinzand ca am de platit deja 1000 lei. Nu am reusit sa platesc suma respectiva si in decurs de 1 an de zile suma a ajuns la 2000 lei. In 2013 in urma unor convorbiri repetate cu un executor am ajuns la un acord comun de a incerca sa platesc suma de 1000 lei in 7 zile. Din pacate nu am reusit sa adun suma respectiva in acest interval si cand am vorbit (telefonic) din nou cu dansul mi s-a comunicat ca dosarul meu a fost inchis pe motiv de "imposibilitate de plata". Telefoanele de la firma de recuperare au incetat.
Intre timp firma de telefonie a fost cumparata de alta si azi (duminica) m-au sunat din nou de la firma de recuperare pentru neplata sumei de aproximativ 2000 lei.
Intrebarea este : Daca executorul a "inchis" dosarul atunci firma de recuperari mai are dreptul sa deschida dosarul?