Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Dosar inchis de executor si redeschis de firma de ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Dosar inchis de executor si redeschis de firma de recuperari

Buna ziua,
In 2009 din unei situatii financiare foarte proaste nu am reusit sa platesc o factura de aproximativ 200 lei la o companie de telefonie. Dupa o luna mi s-a inchis abonamentul pentru neplata si s-a dublat valoarea facturii neplatite. La 3 luni dupa inchiderea abonamentului m-a contactat o firma de recuperari pretinzand ca am de platit deja 1000 lei. Nu am reusit sa platesc suma respectiva si in decurs de 1 an de zile suma a ajuns la 2000 lei. In 2013 in urma unor convorbiri repetate cu un executor am ajuns la un acord comun de a incerca sa platesc suma de 1000 lei in 7 zile. Din pacate nu am reusit sa adun suma respectiva in acest interval si cand am vorbit (telefonic) din nou cu dansul mi s-a comunicat ca dosarul meu a fost inchis pe motiv de "imposibilitate de plata". Telefoanele de la firma de recuperare au incetat.
Intre timp firma de telefonie a fost cumparata de alta si azi (duminica) m-au sunat din nou de la firma de recuperare pentru neplata sumei de aproximativ 2000 lei.
Intrebarea este : Daca executorul a "inchis" dosarul atunci firma de recuperari mai are dreptul sa deschida dosarul?
Cererea de executare silita se deschide la cererea creditorului
Tot creditorul are dreptul sa staruie in cererea de executare silita care se poate intinde pe parcursul mai multor ani