avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 799 soluții astăzi
Forum Activitate Razvan_Moldoveanu

Activitate Razvan_Moldoveanu

Buna seara,

Sincer, nu imi mai amintesc daca am completat acea rubrica de pe spatele talonului, dar masina era dauna totala, nu am banuit ca vor sa o repare si sa o vanda. Eu am vandut-o ca epava pentru dezmembrat.

Ideea este ca as vrea sa stiu ce pot face eu acum, in acest caz. Am mers la DRPCIV si am intrebat, iar cei de acolo ma pun sa fac o cerere prin care sa mentionez ca vehiculul a fost instrainat. Asta am inteles, e relativ usor de facut si urmeaza sa o fac in zilele urmatoare, dar problema mea este cu aceasta poprire pe contul sotiei, in ideea in care trebuie formulata o cerere catre judecatoria sectorului 3 ( cea de care apartin) pentru a contesta aceasta executare silita. Incerc sa gasesc pe cineva care a trecut prin asta sau care stie cum trebuie facuta acesta cerere. Din ce mi-a spus doamna de la judecatorie trebuie formulata de catre un avocat.

Cam asta este ideea.

Cu stima,
Buna ziua,

Ma aflu in fata unei situatii care din punctul meu de vedere este aberanta:
In data de 22.10.2010 am vandut un autoturism unei firme ce se ocupa cu dezmembrari. La momentul respectiv eu am respectat toata procedura ce trebuie urmata in acest caz: am facut contract de vanzare cumparare cu firma respectiva, proces verbal de predare primire a autoturismului si radierea masini din evidentele fiscale + trimiterea certificatului fiscal prin curier rapid la cateva zile dupa ce am semnat contractul de vanzare cumparare.

Firma in cauza a reparat masina si a vandut-o mai departe, iar noul proprietar ( sau cati or mai fii dupa mine) nu a inmatriculat masina pe numele sau, fapt ce a facut ca in data de 24.07.2011 autoturismul a fost surpins in trafic de camere video fara rovinieta valabila. Dat fiind faptul ca noul proprietar nu a inmatriculat masina pe numele sau, aceasta amenda a venit pe numele sotiei( ea fiind proprietar in acte inainte de a vinde autoturismul).

Recunosc ca din lipsa de timp nu am acordat importanta acestui proces verbal, dar partea proasta abia acum incepe. Luna trecuta ne-am trezit cu instintare de popriere pe numele sotiei pentru aceasta amenda.

Intrebarea mea este urmatoarea: Ce pot face pentru a anula acesta executare silita si pentru a demonstra ca nu mai sunt proprietarul masinii respective.
Mentionez ca detin contractul de vanzare cumparare, procesul verbal de predare primire si am scos zilele aceastea si un certificat de atestare fiscala in care este specificat ca am vandut masina in data de 22.10.2010.

Imi cer scuze pentru faptul ca am scris atat de mult dar am vrut sa ma fac cat mai inteles posibil.

Astept un raspuns din partea unei persoane ce ma poate ajuta.

Multumesc aniticipat,

Razvan Moldoveanu