avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate cocolambi

Activitate cocolambi

Buna ziua,
In urma cu doi ani am contactat o persoana din Petrosani, un consulent in materie de realizarea de proiecte pentru obtinerea de fonduri de la CE.
Am intocmit un contract cu acesta, i-am platit suma de 2000 de euro in si hai sa facem treaba. Numai ca aceasta persoana, acest consultant, nu facea totul de unul singur. El depindea de mai multi oameni:arhitect, inginer constructor si proiectant.
Profitand de faptul ca noi locuim in Italia si nu puteam sa venim sa-l controlam si sa sa-i stam ca o sula in coaste,acesta chiar si azi 30.08.2016 nu a terminat proiectul.
Tocmai de aceea in toti acesti doi ani:
- ne-am convins de capacitatile insufucuente ale acestuia de a realiza proiectul, dar deja intrasem in hora, ii dadusem banii.
- ne-a dus mereu cu vorba ca proiectul este gata.
- a abuzat de lipsa noastra din Romania.
- a abuzat de incredera pe care am avut-o in el.
- a ratat anul trecut o depunere a proiectului din cauza lui ca nu a fost in stare sa aibe devizele de la constructori si nu intocmise nici proiectul.
- in ciuda prezentei sotiei mele in Romania, de doua ori cu multa nonsalanta si fara pic de rusine ia pus in fata hartii care s-au dovedit a fi false si de la alte proiecte, de acest fapt ne-am dat seama mai tarziu, cand noi tot il pistonam cu proiectul si l spunea ca nu este gata.
- a fost saptamani chiar si luni, cand nu ne raspundea la telefon si la e-mail.
- in afara de cei 2000 € bani pe care l-am platit, am cheltuit alti bani pentru depunerea si ridicarea avizelor necesare de la institutiile abilitate, fara sa mai punem la socoteala timpul si stresul .
Nu mai stim ce sa facem, sotia mea este acum in tara, consulentul refuza sa colaboreze cu ea, mai mult o ia si la misto la telefon cand acesta are "placerea" sa-i raspunda.Suntem la capatul puterilor.Cum trebuie sa procedam, ce trbuie sa facem?
Va multumesc.