avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1574 soluții astăzi
Forum Activitate abc112

Activitate abc112

Multumesc pentru ajutor
Sper ca m-am exprimat cat mai corect si la subiect . in fiecare luna stau cate 372 ore la munca + 42 ore naveta .


Sunt angajat la o firma de asfalt ca si agent paza administrativ (asa scrie in contractul de munca) perimetrul (aproximativ 1.7 km lungime si 0,780 km latime , sau facut masuratori pentru a se vinde acel spatiu cu cladiri) suntem 2 persoane , eu cu atestat si inca un coleg care e de fapt angajat ca si mecanic , din cauza problemelor cu rromi , se mai dau spargeri , nu sa luat nici o masura (dupa ce se sparge termopanele si se fura cabluri , motoare etc , de multe ori sunt prinsi "infractori" si este recuperata paguba in totalitate ) ne mai si penalizeaza (chiar daca sunt o gramada de nereguli )
, specific in contractul meu de munca durata programului de munca este de 8ore zi/ 40 saptamana salariul de 850 de lei (ne reinoieste contractul la fiecare 3 luni , ) data la care se plateste salariul este de 25 a luni urmatoare . In realitate este 12 ore pe zi (program de la 07 pana la ora 19) +1.5 h in fiecare zi numai timpul piedut de venit si plecat la servici , 1 saptamana de zi 1 de noapte (744 ore inseamna o luna de 31 zile din care 372 inseamna programul de munca +aprox. 42 ore de naveta) , nu avem nici un liber , ce sa mai vorbim de concediu (am 1 an si 5 luni , si nu mi sa dat concediu pe motiv ca nu sunt oameni ) salariul l-am luat 1 data la 4 luni (sau intamplat de 2 ori , dar au fost si luni cand ni sa dat si 3 salarii ) salariu care lam luat ultimele luni au fost 1000 -1150 lei (bani ii primim pe card) , si doresc sa ma duc luni 06.07.2015 sa imi dau demisia , nu mai vreau sa stau nici o zi , fara sa ma stau in preaziv , deoarece ei nu au respectat contractul de munca (ore , concediu , zilele de plata a salariului ) si faptul ca este prea mult stres din cauza "infractorilor" si sefilor , am fost de fata cand au intrat ''infractorii'' si am sunat la 112 (dupa ce ne tzine 10-15 min la telefon si ne pune o gramada de intrebari ) cand apare echipajul de politie , tot de paznici se ia (pe motiv ca : de ce am sunat la 112 si nam sunat la numarul lor de fix ) , asa ni sa spus de catre Seful pazei de fiecare data cand avem evenimente sa sunam la 112 . :frantic:
Intrebarea mea ar fi :
-----Ce inseamna incetarea contractului prin litera i (am inteles ca sunt 4 sectiuni , neprezentarea la munca , altercatii cu colegi sau unul din sefi , furt ... gasisem pe net lucrul asta) si vreau mai multe detaliii ..
----- Cu ce se inchide contractul de munca, amandoua parti sa fie de acord (angajat si angajator)
----- Mai este vreun articol prin care sa mi se dea dreptate (nerespectarea program /salariu/ din contract)

Va Multumesc



Răspuns la discuția Cum procedez cu somajul
Multumesc pentru raspuns
Buna ziua , lucrez ca agent de paza 1 mai 2013 pana 27 august 2013 cand ne au preluat alta firma de paza cu contract de munca , si am lucrat de pe 27 august 2013 pana pe 20 februarie 2014 , mi am schimbat locul de munca , pe contractul de munca scrie " agent paza administrativa" 21 februarie 2014 pana in ziua de azi. Intrebarea mea este cum pot proceda sa mi se dea somaj ? Multumesc anticipat