avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Activitate Sacharisa

Activitate Sacharisa

1) Sunt PFA si am platit 0.85 pentru concedii medicale. Inteleg ca nu conteaza in ce luna am achitat aceasta contributie in ultimele 12 luni (adica nu trebuie musai sa fie cea mai recenta luna)?
3) Sunt PFA. Inteleg ca nu trebuie sa anunt nicaieri ca sunt gravida.
6) Ma intereseaza invers, nu daca CCC se ia in considerare la concediul de maternitate, ci invers. Daca concediul de maternitate se ia in calcul la CCC?

*) Indemnizatia pentru CCC si pentru concediul de maternitate se calculeaza amandoua pe baza veniturilor brute sau nete?
**) Pentru concediu de maternitate(pre+post natal) se platesc toate contributiile? (impozit, CAS, CASS, 0.85)

Multumesc mult!
Pentru PFA:
1) Daca pentru cele 12 luni de calculare a concediului de maternitate, 6 luni am fost PFA si 6 luni nu am avut venit pana la nastere, mai beneficiez de concediu de maternitate/concediu crestere copil?
2) Ce contributii trebuie platite din indemnizatia de CCC? (CAS, CASS, 0.85%?)
3) Trebuie sa declar undeva ca am ramas insarcinata?
4) Daca optez pentru concediu de crestere al copilului pana la varsta de 2 ani, mi se va plati indemnizatia de maxim 3400 ron in primul an si apoi de maxim 1200 ron? Sau in ambii ani voi beneficia doar de 1200 ron?
5) Daca dosarul trebuie depus numai dupa ce s-a nascut copilul, cat dureaza pana primesc prima indemnizatie? Voi avea luni fara venit ca PFA? Daca da, se vor plati ulterior retroactiv si lunile respective?
6) Concediul prenatal se calculeaza la fel ca cel de crestere copil? Pentru concediul de crestere copil se considera la calculare si indemnizatia de concediu prenatal?
Multumesc mult!