avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 919 soluții astăzi
Forum Activitate nirodunaetlo

Activitate nirodunaetlo

Buna, ma trezesc intro zi acasa cu executorul unei servituti facuta acum 6 ani fara ca cei care au facuto sai indrepte erorile materiale, terenul succesiunii atunci sa impartit la 8 mostenitori cate un lot de 213 mp, 7 loturi leam despagubit confirm cu expertiza dar unul na vrut. Pur si simplu in loc sa execute servitutea pe lotul care trebuie adica 4 au executat servitutea pe terenul meu adica celalalte loturi. Nam putut sa fac nimic. Astia vin asa pe nepusa masa si mai fac si prostii in curtea mea, ce pot sa fac intro asa situatie? Sunt indignat ca unii fac prostii cu actele in mana si eu nu puteam sa fac nimic ce sfat imi dati ?va multumesc.
Discuție Superficie
La facerea unor acte notarul ne-a zis ca trebuie sa fim de acord cu un drept de superficie, si a scris ,,transmitem si un drept de superficie,, actul nu precizeaza ce fel de drept este adica gratuit sau oneros. Atata timp cat ei au casa pe locul meu si eu platesc impozit pe acel teren era normal ca superficia sa fie oneroasa. Dupa ce l-am intrebat pe dl notar mia zis sa obtin acest drept in instanta , ce trebuie sa fac? Pot obtine acest drept acum? Multumesc