avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 788 soluții astăzi
Forum Activitate adry04

Activitate adry04

Buna ziua am o nelamurire mare cum functioneaza legea.Acum un an in urma mia fost suspendarea permisului de conducente pentru 3 Luni pentru viteza am depus contestatie impotriva procesului verbale si am pierdut in primul proces dupa care am facut recurs pe 28 01 2016 si eu find plecat in strainatate nu mai mam interesat :((de proces ca am vrut sa scap de acesta povara.in data de 06.09.2016 Am primit acasa un plic de la tribunal ca am pierdut si recursul pe 17 05 2016
Acum intrebarea mea este eu permisului il am de Italia si pana anul viitor numai ma intorc in Italia de cand intra in vigoare dreptul dea conduce in Romania pentru alea 3 Luni de cand sa dat in tribunal sentita definitiva in data de 17 05 sau acum dupa 15 zile dupa ce am primit plicul pe 06 09
deci dupa cate inteleg nu avem nici un drept chiar daca eu mergeam cu 80km si el spune ca mergeam cu 108 nu ai dreptul la nimic nici sati arate ceva si nici instanta nimic ca sofer de 5 ani cu o singura amenda de 61 km intro localitate e bun avem o gramada de drepturi doar gabori au ca cetatenul roman nu are drepturi. e si cum te ar codamna pentru o fapta fara sa ai dreptul sa descoperi probele care sunt in fata ta sa nu te atingi de ele ca poate te ajuta sau poate scapi. mersi gaborilor care raspund oricum contestatia am facuto si va urma sa fiu instintat si daca voi nevoit voi scote o hartie cu viteza mea de pe gps care lau instalat in italia pentru viteza si locatie.
buna seara tuturor deci legile romanie sunt doar facute pentru gabori si pentru prostu de roman nimic.in aceasta dimineata am luat legatura cu 3 avocati pentru a contesta procesul verbal de suspendarea permisului de conducere pe 3 luni pentru fapta care o spune domnu politist rutier de 108km in localitate.citez procesul verbal " a condus auto marca ... cu nr de inmatriculare .... pe dn in calitatea soferului sens de mers .... catre.... cu viteza de 108km surprinsa de aparatul radar autorizat " mai e un cuvant sau doua da nici avocati nu lau inteles citez din nou" amplasat pe auto mai ...... ipj ...." gata asta e tot .ce a ce miau spus avocati ca pentru admitere plangeri contra procesului verbal nu poti sa ceri doar probele de radar ca nu au nici o treaba pana la admiterea plangeri deci cum mama dracului merge legea asta de gabor facuta.
deci vine cutarescu de la rutiera te opreste pentru cati spune el ca ai depasit viteza de parca erai cu racheta ca tea depistat radaru lui fara macar nici nuti spune ce radar are sau nr lui ca de parca in 30 40 de zile nu pot pune altul pe masina aia.mentionez ca procesul verbal lam refuzat sal semnez ca mia la pus langa usa si mia spus sal semnez iam spus ca trebuie sal citesc si dupa aia sal semnez si a facut o fata de aia, da ce bre mai trebuie sal si citesti,dupa care iam cerut lui sami citesca in partea unde nici avocati nu au reusit sal descifreze ce cod morse e acolo si domnu rutier sa inervat si mia spus ca daca nu vreau nu e o problema a oprit altu si la semnat.la alte mentiuni mia scris, nu are obectiuni, mai departe scris, refuze sa semneze,deci ce mama naiba de drept avem noi romanu de rand care noi ii platim si ei ne mai si .... pe langa toate fara si sa verifici cea ce ai facut ca daca mergi si faci contestatie mai trebuie sa spui si gogonele acolo ca sati acepte cerere.daca ma poate ajuta cineva nu trebuia sa scrise nr de radar si ceva mai detaliat in procesul verbal .X-(X-(
Răspuns la discuția radar
de asta mi se pare ciudat faptul pentru ca viteza care a spuso agentul imi pare un pic cam mare dupa o iesire din curba, dar ce as legi se aplica pentru permisul italian pot da testul de reducere de suspendarea permisului aici sau trebuie sa fac din nou in italia
ca deocamdata am o perioada de 4 5 luni care raman aici ce ar trebui sa fac
Discuție radar
buna seara am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva, in dimineata aceasta am iesit la drum cu masina intro localitate am fost prins cu 108Km la ora asa spune agentul constatator dar masina politie era in mers si raza lui de actiune nu a fost mare din cauza ca eu am iesit dintro curba si am parcurs inca vreo 400 m ca sa ma prinda radaru ca era intro panta in care nu ai vizibilitate.eu dupa cate am vazut in bord aveam intre 90 si 100 ce as putea sa fac si nu mia aratat nimic pe radar dar nici eu nu le am semnat procesul verbal si miau luat permisu pe 3 luni ce asputea sa fac.multumesc