avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 422 soluții astăzi
Forum Activitate petregabriel

Activitate petregabriel

O.U.G.nr 174/2008
Art99.-Agentia imobiliara nu poate solicita din partea consumatorului plata comosionului daca se afla in una dintre situatiile:
a}cand intre consumator si agentie nu este incheiat un contract de intermediere
c}cand contractul nu are stipulaata clauza deexclusivitate ,iar tranzactia s-a realizat fara participarea agentiei imibiliare.
Mentionez ca , contractul de vizionare incheiat pt cele 2 apartamente vizionate s-a incheiat pe numele altei persoane ,eu doar fiind trecut la rubrica insotitori
buna ziua.daca se poate as dori sfaturi in problema cu o agentie imibiliara. pt cumpararea unui apartament am sunat la un anunt de pe net . anuntul era publicat prin agentie imibiliara... am stabilit vizionarea apartamentului respectiv si un altul pe care agentia il avea in oferta... s-a incheiat contract de vizionare pt cele 2 apartamente dar nu am cumparat niciunul... intr-o alta zi ma suna de la agentie ca a mai aparut un apartament si poate fi vazut.nu am ajuns la o intelegere cu proprietarul Nu s-a incheiat contract de vizionare al apartamentului...Pt o noua runda de negocieri am luat legatura cu proprietarul printr-o cunostinta deoarece am constatat ca il cunosc si am ajuns la o intelegere privind cumpararea. Agentia ameninta ca ma v-a da in instanta deoarece nu ii platec comisionul de 2 la100 si ca pe contractul de vizionare incheiat pt celelalte 2 apartamente l-a adaugat si pe acesta si imi va pune bete in roate deoarece are influenta la banca . intrebarea mea este daca pt fiecare apartament trebuia facut contract de vizionare in parte sau pe cel initial se poate adauga . Mentionez ca nu mi-a inmanat un exemplar la intocmirea contractului de vizionare