avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Activitate Ionut_C_Iasi

Activitate Ionut_C_Iasi

Va multumesc pt raspunsuri.
Totusi eu nu sunt lamurit asupra unei probleme:daca tot am fost executat si s-a pus poprire pe salariu,de ce mai figureaza creditul la banca si de ce curg dobanzile si penalitatile?In aceste conditii acest credit nu se va achita nici in 200 de ani,deoarece dobanda la penalitati,din ce mi-a zis la banca, este de 24%.
In conditiile cand poprirea reprezinta 600ron iar din acesti bani retinuti doar 288ron se duc in contul bancii pt credit(conform chitantelor de depunere a executorului catre banca) , acest credit nu se va achita niciodata.
Buna ziua.
In 2007 am contractat 2 credite la aceeasi banca:unul ipotecar in CHF pe numele meu,iar sotia este coplatitor,garant,iar al doilea de nevoi personale in EURO pe numele sotiei.Dupa 5 ani de platit fara intarzieri la ambele credite am ajuns in imposibilitatea de a mai plati creditul ipotecar,iar cu acordul bancii s-a vandut garantia(evident ca am parasit apartamentul,deci nu mai locuiam la acea adresa) si am ramas sa fiu executat silit pt diferenta.Creditul de nevoi personale am continuat sa il platesc,dar plateam 1/2 din rata.In luna 05.2014 nu am reusit sa platesc nimic(din lipsa de bani) dar in luna urmatoare am continuat sa platim,tot 1/2 din rata.
In luna august 2014 m-am trezit ca sunt executat,poprire pe salariu,atat eu cat si sotia.Mare mi-a fost mirarea cand am observat ca poprirea pe salariul sotiei este pt creditul de nevoi personale,nu pe cel ipotecar pt care era coplatitor.Evident ca din acea luna nu am mai platit rata pt creditul de nevoi personale.
Vineri am fost la banca si ne-am interesat de situatia creditelor si am pus intrebarea de ce s-a executat creditul de nevoi personale atat timp noi plateam la el,intradevar 1/2 din rata.Ni s-a raspuns ca a fost declarata scadenta anticipata !!!
Dar cel mai mult m-a surprins faptul ca desi eram executati de catre executor,creditele noastre inca figureaza la banca si creste dobanda si penalitatile.
Mentionez ca nu am intrat in posesia nici unei instiintari din partea executorului deoarece noi am parasit domiciliul dupa vanzarea garantiei si nici pe adresa veche(la parintii mei),unde figuram in momentul incheierii creditelor.Daca primeam asa ceva poate faceam ceva,o negociere cu banca,macar ma prezentam la executor sa aflu detalii.Aceste instiintari au fost trimise de executor pe adresa unde figuram cu apartamentul cumparat(ipotecat),conform inscrisurilor in posesia carora am intrat vineri,dupa ce am facut cerere la executor sa mi se dea copie dupa dosarele de executare.
Intrebari:
-este normal si legal sa fii executat doar pt o luna de neplata?
-este normal si legal sa mai existe creditul la banca si sa genereze dobanzi si penalitati atat timp cat ele sunt date catre executor si executate prin popriri pe salarii?
-ce pot sa mai fac in aceasta situatie?
Astept un raspuns de la persoane avizate.
Multumesc mult.