avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 423 soluții astăzi
Forum Activitate iisusvine

Activitate iisusvine

Discuție Furt de telefon
Buna seara. Sunt minor, un prieten de-al meu a furat un telefon si eu am picat complice fara sa stiu ca el a furat acel telefon, in fine, trecand peste sunt curios ce pot face puscarie pentru asa ceva? E prima abatere.
Buna ziua, eram acum o saptamana intr-un pub cu un prieten, ne-am luat cate o bere si am stat la masa si lumea dansa si m-am ridicat sa ma uit sa vad daca mai e cineva cunoscut in acel pub si eu ceva timp si dupa m-am intors la masa, am mai stat si dupa iar m-am ridicat, apoi prietenul asta a furat un telefon si mi-a zis deodata "Hai sa mergem ca m-am chemat tata in locul X" nestiind ca el a furat un telefon, am plecat cu el si peste 1 saptamana, telefonul a fost gasit la iubita acestuia, care a spus la politie ca telefonul il avea de la mine, iar persoana careia i s-a furat telefonul este prietena buna cu mine si a incercat sa-mi ia apararea la politie, dar nu a reusit. Intrebarea este ce pot pati pentru complice la furt, sunt minor, iar prietenul acela are 18 ani si iubita lui la fel.