avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Activitate Madalina51

Activitate Madalina51

Tatal este cetatean roman, cu domiciliu stabil in Romania. Pur si simplu vrea sa ofere ingrijiri medicale de specialitate la o clinica din Turcia, tinand cont ca baiatul a fost tratat in tara 5 ani de zile si nu se vede nicio imbunatatire. Este in interesul superior al copilului. Cu totii stim de sistemul medical din tara. Ar fi aparatura, insa medicii dau de gandit. El are probleme grave, neurologice, iar tatal vrea sa mearga unde i s-a recomandat de catre medicii din Bucuresti. Nu cred ca instanta i-ar refuza tatalui sa isi duca copilul undeva unde i se acorda mai multe sanse de recuperare. Mi s-ar parea absurd. Foarte multi oameni merg in strainatate pentru a primi ingrijiri medicale. Nu e ceva inedit. In plus, refuzul mamei este nejustificat. Refuza ca sa se razbune pe tata pentru simplul fapt ca el si-a refacut viata dupa divort.
Eu vroiam doar sa stiu procedura, nu are rost sa intru in amanunte pentru ca as complica lucrurile. Atat vreau sa stiu : poate tatal sa faca o cerere care sa fie solutionata prin ordonanta presedintiala sau nu? Ca oricum in procedura asta nu se intra in cercetarea procesului. Atata timp cat el dovedeste ca baiatul a fost tratat in tara 5 ani fara rezultat si mama refuza nejustificat sa ii faca actele baiatului pentru a putea pleca din tara eu nu vad nicio problema, dar eu nu sunt avocat, deci nu am cum sa stiu partea practica.
Asta mi-am dat seama. Am niste notiuni, insa pe mine ma intereseaza concret. Se duce tatal si face o cerere care se solutioneaza prin procedura ordonantei presedintiale pur si simplu? Si daca asa e, incepe vacanta judecatoreasca in 3 zile. Mai are vreo sansa sa rezolve problema acuma, chiar daca procedura se desfasoara de urgenta?
Si cum se poate face asta? unde trebuie cerut?
In urma divortului ambii parinti exercita autoritatea parinteasca asupra copiilor, insa domiciliul este stabilit la mama. Ea nu respecta hotararea judecatoreasca, impiedicand tatal sa intretina relatii cu cei doi copii minori. Mai mult de atat, baiatul cel mic este bolnav si are nevoie de niste analize mai amanuntite care pot fi facute in Turcia. Tatal este pregatit sa plece cu el in Turcia la clinica rescpectiva, insa mama refuza sa faca pasaport copilului si sa ii dea procura tatalui pentru a-l putea scoate din tara. Ce solutie exista pentru aceasta problema? Ma refer la o solutie in care mama sa fie fortata sa faca actele baiatului. Tin sa mentionez ca orice forma de comunicare intre parinti este aproape imposibila, nu se poate face nimic pe cale amiabila, din cauza refuzului mamei. Multumesc.