avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 957 soluții astăzi
Forum Activitate serbans

Activitate serbans

Va multumesc mult pentru confirmare si se pare ca ati inteles perfect ceea ce-mi doresc. In legatura cu stabilirea domiciliului si exercitarea autoritatii parintesti, sunt ferm convins ca se poate face prin mediere si este ceea ce-mi doresc eu. Ar fi inuman din partea mea sa iau copilul de langa mama la o varsta asa precoce, dar totodata imi doresc cea mai buna varianta in care copilul sa fie crescut de ambii parinti. Eu deja i-am si propus o cale amiabila, un "parenting plan" (ian - iunie cu mama, iunie - sept in vacanta, in Romania, la tata si sept - ian custodie comuna, cu conditia ca eu sa locuiesc pe o raza de 10 mile de ea si gradinita baiatului) cum se spune aici, dar nu am avut cu cine vorbi. Practic, sunt fortat de imprejurari sa fac acest lucru. Evident, daca se da batuta repede in Romania, doar imi confirma temerile pe care le am despre calitatea ei de mama si-mi voi asuma cresterea lui pe viitor.
In legatyra cu obtinerea certificatului prin consulat, nu am timpul necesar. Vinerea viitoare voi fi deja aterizat in tara (Romania) si voi face acest lucru la Primarie. Sper sa pot transcrie certificatul fara prezenta mamei. Incerc sa fac rost de o copie dupa buletinul si certificatul ei de nastere si sper ca va fi indeajuns. Certificatul de nastere al copiului cat si certificatul de casatorie din Romania, le am in original.
Ati sesizat foarte bine, sunt dincolo momentan, dar ma restabliesc in Romania si doresc deschiderea procesului de divort acolo. Copilul nu este in Romania, ci cu mama lui, dar fara nici o hotarare judecatoreasca.
Sunt in posesia certificatului de nastere original al copilului si al certificatului de casatorie orginal, eliberat de autoritatile romane. Sotia si copilul vor fi in Romania in perioada Sarbatorilor si vreau sa profit de acest lucru pentru a intenta procesul de divort si clarifica incredintarea copilului.
Nu cred ca este asa simplu cum ziceti dvs.
Art 30, 31, 32 de mai jos:

[ link extern ]
Multumesc pentru raspunsul prompt; totusi, ca si parinti am avut obligativitatea sa facem acest lucru in decurs de 6 luni de la nastere si nu am facut-o. Care este procedura pt mine, dupa 4 ani, mai ales ca mama nu este de acord cu transcrierea, cu toate ca ambii suntem romani, deci copilul este considerat cetatean roman, nu?
Din resursele pe care le am la indemana, am concluzionat ca " deoarece termenul de 1 an a fost depasit, aveti posibilitatea sa solicitati transcrierea certificatului de nastere in registrele romane de stare civila, procedura pentru care puteti mandata un avocat din Romania."

"Solicitarea de inregistrare a nasterii si de eliberare a unui certificat de nastere romanesc se face de ambii parinti ai copilului sau de catre parintele cetatean roman. Declararea nasterii se face in termen de 15 zile de la nasterea copilului. Daca se depaseste termenul celor 15 zile, dar pana la implinirea varstei de un an, inregistrarea se face cu aprobarea sefului misiunii diplomatice. Inregistrarea nasterii peste varsta de un an se face prin hotarare judecatoreasca (inregistrarea tardiva a nasterii)."

Copilul nostru este nascut peste ocean si nu i-a fost inregistrata nasterea in Romania deloc, pana acum. Baiatul este in varsta de 4 ani, iar mama a parasit domiciliul conjugal de un an. Initial trebuia sa luam doar o pauza, dar ea s-a mutat deja cu alt barbat si nu a facut niciun demers de desfacere a casatoriei noastre. Intentionez sa fac acest lucru, ca si sot, in Romania, la momentul oportun. Suntem ambii cetateni romani, iar casatoria a avut loc in Romania. Interesul meu major este custodia si interesul superior al copilului, iar primul pas este transcrierea certificatului de nastere. Mergand pe fir, am observat ca se poate face doar in baza unei hotarari judecatoresti definitive si irevocabile, iar apoi, in baza acestei decizi se face o solicitare de transcriere catre Primaria Sectorului 1 din Bucuresti.
Din experienta voastra, care este timpul necesar obtinerii efective a transcrierii, cu cele 2 etape implicate. Deocamdata sunt la stadiul supralegalizarii certificatului de nastere american.