avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate radubajan

Activitate radubajan

Buna ziua, situatia in care ma aflu este cel putin absurda:

CUT 25% POT 0,7%
Am construit un imobil tip duplex pe un teren de 806mp de forma trapez.
Am incadrat un imobilul pe mijloc.
Am intabulat imobilul in cota de 1/1 + teren in cota de 1/1
Am incercat sa dezmembrez terenul impreuna cu fiecare unitate.
Adica - 83mp construiti + ~320mp teren

De ce nu pot dezmembra in 2 corpuri cu teren aferent si fara vreo cota indiviza?
Conform Certificatului de Urbanism am urmatorul paragraf care nu imi da voie sa fac asta:
Prezentul certificat de urbanism NU POATE fi utilizat in scopul declarat intrucat PROPUNEREA DE DEZMEMBRARE NU SE INCADREAZA IN PREVEDERILE " REGULAMENTULUI LOCAL DE URBANISM APROBAT CU HCL 355/2010 : SECTIUNEA IV" REGULI PRIVITOARE LA FORMA SI DIMENSIUNILE TERENULUI SI ALE CONSTRUCTIILOR, RESPECTIV INDICII URBANISTICI MAXIM ADMISI (POT + CUT).


Cum pot dezmembra in doua sau mai multe parti fara sa am cote indivize?
Exista vreun act aditional care poate da garantia cumparatorului ca nu va intra nimeni la el pe parcela dupa ce finalizez contractul de cumparare?

Multumesc

Radu
Răspuns la discuția Racordare utilitati
Stimate domnule Vaduva,
La achizitia terenului am primit prin cesiune drepturile asupra tuturor avizelor si acordurilor deja existente.
Aici enumar:
1. Apa Canal (acceptul proprietarilor drumului de racordare la aceasta utilitate)
2. Curent (Aviz si autorizatie de bransare impreuna cu acordul proprietarilor drumului) Autorizatia a expirat in Februarie 2015

La curent e problema deoarece proprietarul drumului dezvolta incepand de luna aceasta un ansamblu de case insiruite chiar langa parcela mea. Acesta acuza acum lipsa cotei necesare pentru toate parcelele care vor mai fi vandute de el. Acesta va fi nevoit sa mai achizitioneze un Transformator suplimentar.

Pentru Gaz acesta imi cere 500 Euro / unitate locativa. (Eu dezvolt un duplex = 1000)
Proiectul meu are autorizatie de constructie din 2013 dupa care am adaugat o modificare si am reautorizat in 14.10.2014

Multumesc tuturor participantilor la discutie.
Buna ziua,

ma confrunt cu urmatoarea situatie si nu stiu cum se poate rezolva.
1. Am achizitionat un teren pentru constructie.
2. Toate actele inclusiv autorizatia de constructie au fost cesionate pe numele meu la notar, inclusiv acordul proprietarilor.
3. Terenul se afla intr-o zona dezvoltata de catre 3 persoane (acestea au introdus Gaz,Apa,Canalizare,Curent pe fiecare parcela). Terenul destinat drumului a ramas pe numele lor (Asociatul de la care a fost cumparat terenul meu a decedat).
4. Am avut aviz racordare curent dar a expirat la 22.02.2015.
5. Apa este conform dezvoltatorului X pe pozitie si functionala dupa aplicarea unui contor.
6. Proprietarul drumului nu vrea sa isi dea acordul de racordare solicitand o suma de 200eur /KW
7. Pentru racordarea la gaz e aceeasi situatie, el solicitand suma de 500 eur
8. Terenul avea aproximativ 15000mp din care 3000mp drum acces.

As vrea sa stiu daca sunt obligat sa ii dau acesti bani sau aceste utilitati care practic se afla pe parcela mea, sunt administrate de catre institutiile de furnizare.

Cu alte cuvinte - ma pot intepa in retelele existente prin cerere directa la Apa/Canal, E-on, Electrica?

Multumesc