Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Dezmembrare Intabulare Duplex
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Dezmembrare Intabulare Duplex

Buna ziua, situatia in care ma aflu este cel putin absurda:

CUT 25% POT 0,7%
Am construit un imobil tip duplex pe un teren de 806mp de forma trapez.
Am incadrat un imobilul pe mijloc.
Am intabulat imobilul in cota de 1/1 + teren in cota de 1/1
Am incercat sa dezmembrez terenul impreuna cu fiecare unitate.
Adica - 83mp construiti + ~320mp teren

De ce nu pot dezmembra in 2 corpuri cu teren aferent si fara vreo cota indiviza?
Conform Certificatului de Urbanism am urmatorul paragraf care nu imi da voie sa fac asta:
Prezentul certificat de urbanism NU POATE fi utilizat in scopul declarat intrucat PROPUNEREA DE DEZMEMBRARE NU SE INCADREAZA IN PREVEDERILE " REGULAMENTULUI LOCAL DE URBANISM APROBAT CU HCL 355/2010 : SECTIUNEA IV" REGULI PRIVITOARE LA FORMA SI DIMENSIUNILE TERENULUI SI ALE CONSTRUCTIILOR, RESPECTIV INDICII URBANISTICI MAXIM ADMISI (POT + CUT).

Cum pot dezmembra in doua sau mai multe parti fara sa am cote indivize?
Exista vreun act aditional care poate da garantia cumparatorului ca nu va intra nimeni la el pe parcela dupa ce finalizez contractul de cumparare?

Multumesc

Radu
cred ca ar trebui sa faceti o apartamentare a constructiei, ori condominiu, apoi o declaratie privind utilizarea separata a terenului pentru fiecare imobil, iar apoi sa vindeti catre terti potrivit celor de mai sus. Un expert in cadastru v-ar spune mai bine.
Marian Bucur, Avocat