avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 307 soluții astăzi
Forum Activitate Georgeta_E

Activitate Georgeta_E

Buna ziua,

Pe scurt: am sentinta civila definitiva si irevocabila din 2014 referitoare la divort, domiciliu copii, pensie alimentara. Cu privire la pensie in sentinta scrie asa "1/2 din veniturile nete lunar". Am mers pe incredere pana in prezent, mi-a virat o anumita suma din contul lui in contul meu, mi-a spus ca i-au micsorat salariul (desi a avansat)... imi vireaza cand vrea el (trebuie sa ii amintesc eu mereu) si ce suma vrea. Am trimis la angajator copie de pe sentinta si adresa sa imi vireze conform sentintei. Raspunsul lor: am nevoie de un executor judecatoresc pentru punerea in executare a sentintei.
M-am interesat si am discutat cu un executor din Bucuresti.
Am vazut insa in NCPC ca biroul executorului trebuie sa fie in "circumscriptia curtii de apel unde isi are domiciliul sau sediul debitorul ori tertul poprit".
Intrebarea mea este daca imi trebuie un executor care sa aiba biroul in sectorul fostului sot sau al angajatorului? Sau nu are importanta?

L-am intrebat pe executor si mi-a spus ca nu conteaza, important este ca sediul firmei si al fostului sot sa fie pe raza Municipiului Bucuresti si/sau Ilfov.
Vreau sa stau linistita ca urmez procedura legala.
Multumesc frumos!!