avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 936 soluții astăzi
Forum Activitate elenadrg

Activitate elenadrg

Asa am facut si noi la asociatie ...cum spune d-l Adriantot. Si am aflat foarte multe...In primul rand am aflat ca administratorul are dosar penal pentru furt si delapidare de la 3 asociatii , inclusiv a noastra, in care a primit 2 ani inchisoare cu suspendare. A avut apartamentul sub sechestru si in dosarul de la judecatorie scrie ca si-a platit datoria ( in jur de 35.000 lei) dar cred ca tot din banii asociatiei a platit aceasta datorie. Nu avem dovezi, decat chitantele depuse la dosar. Acum am facut sesizare la primarie si la politie pentru ca de doua luni refuza sa aduca actele. Si ne gandim sa dam in judecata si fostul presedinte pentru neglijenta in serviciu , pentru ca nu a facut nimic pentru a recupera restantele...
Sa va spun cum am facut noi la asociatie... In primul rand am facut o adunare extraordinara si ne-am schimbat presedintele, am ales un comitet executiv si comisie de cenzori si le-am trimis somatie la toti restantierii , urmand ca in 30 zile daca nu isi platesc datoriile sa ii actionam in instanta. Deja am introdus actiunea pentru cei care inca nu si-au platit restantele. Inca nu am verificat actele administratorei pentru ca de 2 luni refuza sa ne dea actele, probabil pentru ca are ceva de ascuns. Federatia o acopera iar primaria ne trimite la politie. Deci tot noi locatarii trebuie sa facem ceva , pentru ca altii nu vor sa-si asume responsabilitatea. Daca nu luati masuri foarte repede , va treziti cu datorii de zeci de mii de ron la utilitati si o sa aveti si probleme cu apa sau caldura la iarna. Iar cu acea adresa de poprire, ne-am luat un avocat , am dat adeverinte pentru ce fara datorii si acum asteptam. Si va spun ca este o munca titanica, ca sa spun asa pentru ca nu toti locatarii vor sa colaboreze.
@rosum2007
da
Am sunat si am vorbit cu executorul judecatoresc si mi-a raspuns intr-un hal de parca eram ultimul infractor de pe pamant. Mi-a spus ca lista cu locatarii o are de la avizier si nu il intereseaza daca eu nu platesc la ceilalti furnizori de utilitati. Il intereseaza numai sa recupereze acea datorie. Mi-a spus ca in 30 de zile o sa se valideze in instanta aceasta poprire si in curand o sa ne puna poprire pe salariu. Administratorul nu e in stare sa faca nimic, iar o treime din locatari sunt multumiti pentru ca nu-i da nimeni in judecata. Probabil ca singura solutie ar fi sa nu mai platesc nimic de acum incolo, macar stiu de ce o sa mi-i se puna poprire pe salariu. Sunt scarbita de sistemul romanesc si de legea asociatiilor care nu permite furnizorului de utilitati sa intre in casa omului si sa-i sisteze caldura sau apa individual.
Stiu ca furnizorul trebuie sa-si recupereze datoria, dar nu de la mine, pentru ca nu am facut-o eu...ci de la cei cu restante. Poprirea a venit pe numele si adresa mea si imi scrie ca eu trebuie sa platesc in contul de indisponibilizari. Si eu vreau sa respect legea, dar nu atunci cand cei care imi trimit aceasta adresa nu procedeaza corect, din punctul meu de vedere. Datoria nu am facut-o eu si punct...de ce trebuie sa platesc in locul celorlalti ? Puneti-va si in locul meu, nu numai in locul furnizorului...
Aceasta suma reprezinta intr-adevar restantele unor locatari. Pe lista de plata de la asociatie sunt defalcate sumele restante si sumele curente. Administratorul de la asociatie mi-a dat un raspuns sumbru...in curand o sa isi dea demisia pentru ca nu mai face fata...si ca nu o sa vrea nimeni sa ia asociatia pentru ca avem aceste probleme. Mai spune ca nu ii poate da in judecata pe cei cu datorii pentru ca au credite ipotecare si ca banca primeaza ( adica sa presupun ca nu si-au platit nici ratele bancare). Avem un apartament care s-a vandut de catre banca cu tot cu datoria imensa de la asociatie, iar noul proprietar nu isi asuma restantele. Deci situatia este foarte grava. Se pare ca aceasta poprire este floare la ureche pentru ce o sa se intample mai departe. Oare o sa mergem mai departe fara administrator... se poate? pentru ca presedinte nu mai avem de ceva timp.
Am vrut sa spun ca poprirea trebuia sa se puna pe numele celor care au restante la asociatie. De la asociatie mi-a spus la fel...sa nu iau in considerare poprirea. Cine credeti ca o sa ia in considerare poprirea? Tot cei care sunt la zi cu plata. Cei de la biroul executoresc trebuia ia faca distinctie intre cei cu datorii si cei fara datorii. Asa cum aveau o lista cu toti locatarii, trebuia sa faca rost de o lista cu datornicii. Asa cred ca era mai corect.
@grandanat

Stiu ce inseamna o poprire. Cand Popescu are datorii la fisc , hotararea judecatoareasca prin care angajatorul este obligat sa-i instituie o poprire este pe numele lui Popescu.Si Popescu chiar are datorii la fisc. La mine hotararea judecatoreasca este pe numele asociatiei. Adresa trimisa pe numele meu imi zice sa platesc in contul lor suma de x. Cand ii vine lui Popescu ii spune foarte clar ce suma are de platit. Eu cat o sa platesc...o luna, 2 luni sau 10 ani , si cam cati bani ? Si de ce sa nu le dau celorlati furnizori sumele curente, doar pentru ca unul a dat asociatia in judecata. Inseamna ca platesc acelui furnizor cu datorii si astept ca si ceilalti sa dea asociatia in judecata, pentru ca nu si-au primit banii. Si cum ati spus problema o reprezinta efectele acestei popriri. Nu era mai logic ca poprirea sa se puna numai pe sumele restante ?
Le-am trimis un email si i-am intrebat daca au vreo lista cu persoanele care au datorii , precum si hotararea judecatoaresca prin care obliga fiecare locatar sa plateasca aceasta suma. Si din curiozitate am intrebat din totalul sumei cat imi revine mie...pt ca in acea adresa de poprire imi scrie suma totala...sa vedem daca imi raspund...
Am sunat la executorul judecatoresc si mi-au spus ca nu au o lista cu datornicii... adresa a fost trimisa fiecarui locatar in parte...cred ca au luat numele si adresa locatarilor de pe lista de la interfon...
Eu inteleg ca nu trebuie sa platesc mai mult decat este afisat pe lista de la asociatie...dar pentru acel furnizor incep sa platesc la iarna cand o sa ne dea caldura (daca ne mai da)...deocamdata nu am ce sa platesc in acel cont...