avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2005 soluții astăzi
Forum Activitate andreivicol

Activitate andreivicol

Tatal a primit si el decizia finala de la tribunal si nu s-a opus deciziei, ci dimpotriva. Totusi, nu el trimite banii.
Tatal este pensionar.
Trebuie ca sa trimit instiintare la casa de pensii militare(fost cadru militar) pentru a primi majorarea?
Buna ziua,


Va informez ca in 26 iulie 2015 am depus o cerere pentru majorarea pensiei de intretinere de la tatal sau.
In 19 februarie 2016 am primit rezolvarea favorabila a cererii, iar in 19 aprilie 2016 am primit decizia finala. Intrebarea mea este daca Tribunalul trebuie sa trimita instiintare MapN, de la care se primeste pensia de intretinere, sau trebuie ca eu sa iau legatura cu MapN.
Consider ca a trecut prea mult timp si banii nu sunt primiti.

Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra
Răspuns la discuția Recalculare pensie alimentara
Procedura este aceeasi si daca dansul este pensionar?
Intr-un articol referitor la calculul pensiei alimentare era mentionat faptul ca aceasta poate si scadea, in functie se posibilitatile de plata ale tatalui, in cazul de fata.
Buna ziua. As avea nevoie de cateva lamuriri cu privire la recalcularea pensiei alimentare. In momentul in care minorul(acum in varsta de 17 ani) a inceput sa primeasca pensie alimentara de la tatal sau, acesta mai avea in intretinere o fiica, deci s-a incadrat la doi copii. Acum 3 ani, sora mai mare a iesit din drepturi, dar pensia nu s-a marit.
Ulterior am aflat ca nu se face automat ci trebuie trimis platitorul in judecata. Problema este ca la vremea in care s-a dorit trimiterea in judecata pentru recalculare, medierea era obligatorie. Cum tatal este foarte violent, s-a renuntat la idee.
Acum, din cate am inteles, medierea este doar o optiune, nu obligatorie. Astfel, am dori trimiterea in judecata a tatalui pentru recalcularea pensiei alimentare.
As dori sa stiu care sunt actele necesare si procedura.
Este de mentionat ca tatal are foarte multe rate, iar el sustine ca-i raman doar 200 de lei lunar. Este posibila o scadere a valorii actuale(12.5% din veniturile tatalui)?