avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1353 soluții astăzi
Forum Activitate ombladon1314

Activitate ombladon1314

eu fusei in asemenea caz pe contul cu diurna nu se pune poprire,nu stiu doamna avocat ce legi stie dar ar fi bine sa mai citeasca ,nu sa induca in eroare,iar ca argument poate sa citeasca art.728 cod procedura civila punctul 7.)Alocatiile de stat si indemnizatiile pentru copii, ajutoarele pentru ingrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate in caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum si orice alte asemenea indemnizatii cu destinatie speciala, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmarite pentru niciun fel de datorii.
am fost in situatia ta am avut poprire pe cont la o banca ,dupa sfarsitul cursului iti faci cont la o banca dureaza 5 minute iar in aceeasi zi faci si transferul,nu mai astepti cardul sa vina scoti banii la ghiseu,bine la mine a fost vorba de o suma mare...
Răspuns la discuția Executare diurna
am inteles asta ,dar cei de la banca cand va ajunge la ei documentele de la executor judecator vor infiinta propire pe toate conturile ,nu cred ca cei de la banca stiu ca nu au voie sa se atinga de diurna ...pe salariu am inteles 1/3 .trebuie vorbit cu juristul banci respective explicandui potrivit legii diurna nu poate fii propita?
buna ziua,acum 3luni mi-am gasit un nou loc de munca de sofer .la ultimul loc de munca aveam propire pe salariu. aici iau salariu fix in cont de lei si diurna in cont de euro la aceeasi banca
prima intrebare poate fi executata silita diurna?
a doua intrebare daca banca face un abuz care sunt pasii care trebuie facuti pentru ridicarea propiri pe diurna?
multumesc anticipat