avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 909 soluții astăzi
Forum Activitate Roxana_rbi

Activitate Roxana_rbi

Buna ziua,

Sunt cenzor pentru o asociatie de locatari si am cateva lamuriri in legalitatea unei decizii de a se plati integral din fondul de reparatii a unei lucrari de imbunatatire a instalatiei de gaze prin aplicarea unui contor fiscal. Instalatia veche nu mai poate fi folosita pentru ca tevile nu mai corespund noilor norme, astfel ca teava principala va fi pe casa scarii. Din ea se vor trage ramuri pentru fiecare apartament pana la masina de gatit a fiecaruia. Problema mea e ca nu stiu de unde se considera teava comuna si de unde incepe partea proprietarului. Adunarea generala a decis platirea integrala din fondul de reparatii dar un proprietar invoca legea 230/2007 si legea 123/2012 (nu specifica si ce parti din legile astea) ar contrazice aceasta decizie. El sustine ca din momentul intrarii in apartament teava si restul echipamentelor trebuiesc platite de proprietar, beneficiarul final al gazului. Studind legile nu inteleg care ar fi criteriul de delimitare a partii comune din teava si a celei comune asociatiei. Si nici de ce prin legea 123/2007 proprietarul apartamentului ar trebui sa fie proprietar a bucatei de teava din apartamentul sau.

Multumesc anticipat pentru raspuns.