avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1023 soluții astăzi
Forum Activitate cocani19

Activitate cocani19

Răspuns la discuția Retinere permis de conducere
OK. Si unde spune ca nu trebuie sa-mi dea procesul-verbal daca refuz sa semnez?
Răspuns la discuția Retinere permis de conducere
Multumesc pentru raspuns. Totusi, va rog sa precizati, daca spuneti ca a procedat legal, un text de lege care sa confirme. Eu am gasit doar ca el ar fi trebuit sa consemneze pe procesul verbal faptul ca refuz semnarea lui. Nu am gasit nimic referitor la legalitatea refuzului sau. In acelasi mod trebuia sa-mi trimita si dovada. Va rog daca exista un text de lege sa mi-l semnalati.
Am fost oprit de un echipaj al politiei rutiere si mi s-a comunicat ca nu am acordat prioritate la trecerea pietonilor (lucru neadevarat, intrucat pietonul nu se angajase in traversare la momentul in care eu eram pe trecerea de pietoni). Am refuzat sa semnez procesul verbal, iar atunci agentul constatator a plecat fara sa-mi dea procesul verbal, dar retinandu-mi permisul de conducere. Am primit o dovada cu drept de circulatie. Intrebarea mea este daca agentul a procedat normal sau a comis un abuz. In legislatie spune ca trebuia sa-mi dea procesul verbal chiar daca am refuzat sa-l semnez, agentul trebuind sa mentioneze acest lucru in el. Ce actiuni ar trebui sa intreprind pentru rezolvarea problemei, mai ales ca vreau sa contest procesul verbal? Va multumesc pentru eventualele sfaturi.