avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Activitate Carmen210181

Activitate Carmen210181

Buna ziua! Sunt mama a trei copii nascuti in Franta din doi parinti romani,necasatoriti.Singurele acte de care dispun copiii mei in varsta de 8,7 respectiv 6 ani,sunt certificate de nastere frantuzesti,acestia nefiind declarati la ambasada Romaniei la Paris.Copiii nu au parasit niciodata teritoriul francez dar anul acesta,concubinul meu(tatal copiilor),ar dori sa-i duca pe acestia in vizita la bunici,in Romania.Eu sunt de acord cu aceasta vizita dar,nu pot nici sa-i insotesc,nici sa ma prezint impreuna cu tatal lor la ambasada Romaniei(fiind certata grav cu legile acesteia!) pt a-mi exprima acordul in acest sens.Intrebarile mele deci,ar fi urmatoarele: de ce acte au nevoie copiii mei pt a putea calatori impreuna cu tatal lor in Romania si a se putea intoarce inapoi in Franta? Este obligatorie declararea lor la ambasada Romaniei la Paris?Daca da, pot sa-mi exprim acordul scris(atat in vederea eliberarii de pasapoarte pt ei cat si in vederea calatoriei lor in Romania si intoarcerii in Franta,in compania tatalui lor) intr-un birou notarial francez??? Va multumesc!