avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 279 soluții astăzi
Forum Activitate cristimoise18

Activitate cristimoise18

Buna seara, numele meu este Cristi Moise. Va cer ajutorul pentru solutionarea situatiei in care ma aflu.
Marti 11 ora 5 dimineata trebuie sa plec intr-o vacanta in europa cu prietena mea.
Problema noastra este ca i-a fost furat portofelul cu CI si Ceritificat de nastere.
Inca nu am delcarat la politie ce s-a intamplat pentru ca nu pot lua in calcul faptul ca nu voi pleca.
Mi-am organizat un pic ce am de facut iar va cer parerea daca gresesc undeva si ce am omis sa fac.
Ne avand la dispozitie un CI, doresc sa fac pentru ea o Carte de identitate proviziorie pentru a putea face un Pasaport de urgenta (ce am inteles ca se poate face in 2/3 ore). Conditia pentru acest pasaport, am inteles ca este sa am CI proviz si certificat de nastere in original. Maine planuiesc sa fac un certificat de nastere daca am posibilitatea sa il fac pe loc la primaria comunei, iar apoi sa fac si cartea de identitate provizorie.
Intre timp am gasit o copie legalizata a certificatului de nastere. Prima intrebare este urmatoarea.
-copia legalizata este un document valabil pentru eliberarea pasaportului provizoriu?
Apoi, sunt sanse sa imi fie eliberat un certificat de nastere pe loc? chiar si contra cost?
Ma scuz de acum cu toti cititorii pentru eventualele greseli gramaticale sau de punctuatie, dar sunt foarte disperat ca imi irosesc concediul. :(