avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 808 soluții astăzi
Forum Activitate sep_emil

Activitate sep_emil

Răspuns la discuția Partaj mostenire pamant
Va multumesc pentru raspuns. Ma gandesc ca, daca se incearca emiterea titlului de priprietate, vor veni si restul de familii sa isi dobandeasca proprietatea, prin judecata, aici ma refer la fratii si surorile strabunicului care ulterior strabunicul a avut 4 copii, printre care si bunicul meu, care a avut la randul lui tot 4 copii, restul nu stiu detalii, zic asta deoarece strabunicul a fost proprietar. Este corect ce zic? Acest lucru se poate face doar prin deschidere de succesiune?
Buna ziua,

Va rog daca cineva imi poate da informatia, referitor la un partaj de teren. Daca pamantul este al primariei, si acte sunt facute doar pe casa, cum se poate intra in posesia pamantului? Trebuie data primaria in judecata? Strabunicul a murit in 1965, iar bunicul in 2003, actele sunt doar pe casa, dar nu si pe pamant, acestea, s-au facut pe numele strabunicului. Asa se dadeau inainte pamanturi la oieri, fara a se mentiona in vreun act. Acum, sunt 4 frati mostenitori, doar 1 din cei 4 frati ocupa acel pamant, cu casa, fara un act la mana. Intrebarea mea este cum se poate cere despagubire sau inaintarea unui proces de diviziune intre cei 4 frati. Cadastrul nu este facut.
Va mutlumesc mult pentru cine reuseste sa ofere informatii.