avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1079 soluții astăzi
Forum Activitate ghnicolae92

Activitate ghnicolae92

Unul dintre colegii aflati in aceiasi situatie achita lunar suma de 100 de lei, spunand el ca astfel nu i se mai percepe nicio dobanda sau penalitate, primind acasa de la Administratia Fiscala cate un extras cu suma pe care o mai are de plata. De asemenea precizez faptul ca acesta nu a incheiat nicio intelegere cu reprezentantii ANAF.
Buna ziua!
Sunt student al Academiei de Politie, anterior agent de politie in cadrul DGPMB.
Am absolvit Scoala de Politie in iulie 2013, in august incetand raporturile de serviciu datorita faptului ca am fost admis la cursurile de zi ale Academiei de Politie. Ca urmare a incetarii raporturilor de serviciu, Administratia Fiscala imi imputa suma datorata plus obligatii de plata accesorii (dobanzi si penalitati). Datorita faptului ca nu am posibilitatea materiala de plata a acestei sume, aceste obligatii de plata curg, ajungand pana in momentul de fata la aproximativ 6000 de lei in plus fata de suma datorata.
Exista vreo posibilitate de a stopa aceste obligatii de plata accesorii?
Printr-o petitie adresata Administratiei Prezidentiale, ridicand aceasta problema, am primit raspuns din partea Ministerului de Finante ca singura posibilitate e sa-mi esalonez datoria, esalonarea putandu-se face, la sume peste 5000 de lei, doar cu garantarea unor bunuri, neavand aceasta posibilitate.
Precizez faptul ca doi colegi, aflati in aceeasi situatie, beneficiaza de esalonarea datoriei, fara a li se percepe dobanzi si penalitati.
Va multumesc anticipat!