avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Activitate Mimisiku

Activitate Mimisiku

Buna ziua, am nevoie de asistenta in urmatoarea situatie:

Mi s-a oferit posibilitatea de a lucra cu o companie germana in domeniul publishing (jurnalism). Contractul propus de angajator pentru primele 3 luni nu impune ca eu sa devin rezident german si sa platesc taxele in Germania. Solutia propusa de acesta, fiind o perioada de proba, este sa locuiesc in Germania pentru 3 luni si sa desfasor activitatea acolo, dar sa imi platesc taxele in Romania, in baza unui contract de freelancing/drepturi de autor.

Angajatorul meu are nevoie ca eu sa ii dau factura in fiecare luna pentru a ma putea plati. Diferenta intre Germania si Romania este ca acolo un freelancer poate factura, dar in Romania nu (decat ca PFA sau firma platitoare de TVA, din cate inteleg). Eu am un SRL-D neinregistrat in scopuri de TVA, neplatitor de TVA.

Acum, problemele care intervin:
- cum pot solutiona situatia astfel incat sa nu fie nevoie sa facturez?
- in ce conditii pot factura totusi cu firma pe care o am? (nu doresc sa imi fac PFA doar pentru aceste 3 luni)
- ce alte optiuni am pentru a fi platit fara sa fie nevoie sa facturez lunar?

Am sunat la biroul pentru informare al lucratorilor detasati in UE dar acolo mi s-a spus ca nu ma pot ajuta daca nu sunt detasatul unei firme romanesti in UE.

Va multumesc si apreciez orice opinie!