Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Pot lucra ca freelancer din Romania pentru o firma din ...
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Pot lucra ca freelancer din Romania pentru o firma din Germania?

Buna ziua, am nevoie de asistenta in urmatoarea situatie:

Mi s-a oferit posibilitatea de a lucra cu o companie germana in domeniul publishing (jurnalism). Contractul propus de angajator pentru primele 3 luni nu impune ca eu sa devin rezident german si sa platesc taxele in Germania. Solutia propusa de acesta, fiind o perioada de proba, este sa locuiesc in Germania pentru 3 luni si sa desfasor activitatea acolo, dar sa imi platesc taxele in Romania, in baza unui contract de freelancing/drepturi de autor.

Angajatorul meu are nevoie ca eu sa ii dau factura in fiecare luna pentru a ma putea plati. Diferenta intre Germania si Romania este ca acolo un freelancer poate factura, dar in Romania nu (decat ca PFA sau firma platitoare de TVA, din cate inteleg). Eu am un SRL-D neinregistrat in scopuri de TVA, neplatitor de TVA.

Acum, problemele care intervin:
- cum pot solutiona situatia astfel incat sa nu fie nevoie sa facturez?
- in ce conditii pot factura totusi cu firma pe care o am? (nu doresc sa imi fac PFA doar pentru aceste 3 luni)
- ce alte optiuni am pentru a fi platit fara sa fie nevoie sa facturez lunar?

Am sunat la biroul pentru informare al lucratorilor detasati in UE dar acolo mi s-a spus ca nu ma pot ajuta daca nu sunt detasatul unei firme romanesti in UE.

Va multumesc si apreciez orice opinie!
Acum, problemele care intervin:
- cum pot solutiona situatia astfel incat sa nu fie nevoie sa facturez?
Daca vor factura... trebuie factura...
daca nu vor factura, iti transfera banii si tu depui D 201 anual ( se impoziteaza cu 16 % + 5.5 daca nu esti angajat)

- in ce conditii pot factura totusi cu firma pe care o am? (nu doresc sa imi fac PFA doar pentru aceste 3 luni)
Te duci la Anaf, iei un cod de tva intracomunitar + ROI ( ramai neplatitor de tva) si facturezi - depui D 390 lunar cand ai tranzactii . Cand nu mai ai anulezi codul de tva si ROI ul.

- ce alte optiuni am pentru a fi platit fara sa fie nevoie sa facturez lunar?
Una din cele de mai sus...