avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 425 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Pot lucra ca freelancer din Romania pentru o firma din ...
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Pot lucra ca freelancer din Romania pentru o firma din Germania?

Buna ziua, am nevoie de asistenta in urmatoarea situatie:

Mi s-a oferit posibilitatea de a lucra cu o companie germana in domeniul publishing (jurnalism). Contractul propus de angajator pentru primele 3 luni nu impune ca eu sa devin rezident german si sa platesc taxele in Germania. Solutia propusa de acesta, fiind o perioada de proba, este sa locuiesc in Germania pentru 3 luni si sa desfasor activitatea acolo, dar sa imi platesc taxele in Romania, in baza unui contract de freelancing/drepturi de autor.

Angajatorul meu are nevoie ca eu sa ii dau factura in fiecare luna pentru a ma putea plati. Diferenta intre Germania si Romania este ca acolo un freelancer poate factura, dar in Romania nu (decat ca PFA sau firma platitoare de TVA, din cate inteleg). Eu am un SRL-D neinregistrat in scopuri de TVA, neplatitor de TVA.

Acum, problemele care intervin:
- cum pot solutiona situatia astfel incat sa nu fie nevoie sa facturez?
- in ce conditii pot factura totusi cu firma pe care o am? (nu doresc sa imi fac PFA doar pentru aceste 3 luni)
- ce alte optiuni am pentru a fi platit fara sa fie nevoie sa facturez lunar?

Am sunat la biroul pentru informare al lucratorilor detasati in UE dar acolo mi s-a spus ca nu ma pot ajuta daca nu sunt detasatul unei firme romanesti in UE.

Va multumesc si apreciez orice opinie!
Cel mai recent răspuns: Vlajoaga Robert Mihai PFA , Consultant fiscal 14:37, 1 Septembrie 2015
Acum, problemele care intervin:
- cum pot solutiona situatia astfel incat sa nu fie nevoie sa facturez?
Daca vor factura... trebuie factura...
daca nu vor factura, iti transfera banii si tu depui D 201 anual ( se impoziteaza cu 16 % + 5.5 daca nu esti angajat)

- in ce conditii pot factura totusi cu firma pe care o am? (nu doresc sa imi fac PFA doar pentru aceste 3 luni)
Te duci la Anaf, iei un cod de tva intracomunitar + ROI ( ramai neplatitor de tva) si facturezi - depui D 390 lunar cand ai tranzactii . Cand nu mai ai anulezi codul de tva si ROI ul.

- ce alte optiuni am pentru a fi platit fara sa fie nevoie sa facturez lunar?
Una din cele de mai sus...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legalitate activitate freelancer Iulia_8891 Iulia_8891 Care este forma juridica de organizare ideala pt un freelancer? Exista posibilitatea de a plati doar impozit pe profit fara a avea un SRL/PFA? (vezi toată discuția)
Cum se pot înregistra în contabilitate în lei, facturile emise în valută - euro, usd etc. (pentru un srl)? ContSters451390 ContSters451390 Bună seara! Am o mare nelămurire în legătură cu emiterea facturilor în valută. În primăvara acestui an, mi-am înființat un SRL cu activitatea ... (vezi toată discuția)
Pfa-colaborare in ue-plata tva in ro liviusurdu liviusurdu Buna ziua, Sunt inregistrat in Romania ca PFA cu norma de venit (cod caen 6202-consultant IT) neplatitor de TVA (doar inregistrat in scop de TVA pentru a ... (vezi toată discuția)