avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 579 soluții astăzi
Forum Activitate ciprian202

Activitate ciprian202

Multumesc pentru sfaturi, foarte utile! Am primit luni suma care trebuia sa imi fie restituita si raman la parerea ca executorii amana restituirile cu scopul de a renunta sa le mai cerem. Cum sunt la fel de sigur ca nu eram instiinat de aceasta suma data in plus daca nu tineam eu evidenta tuturor sumelor virate. Dupa aceasta experienta foarte neplacuta raman dezamagit total de tara in care traim. Daca nici intrun executor judecatoresc nu poti sa mai ai incredere,atunci in cine?!?
Daca nu primimeam banii luni la pranz, eram hotarat sa fac plangere penala marti dimineata.
Lucru pe care il recomand celor care trec prin aceasta situatie. Executorii judecatoresti fac aceste abuzuri pentru ca nimeni nu face plangere.
Banii erau virati la executor si el mai departe la eos ksi. Am intrat pe site la eos ksi sa iau numarul de telefon sa ii sun sa vad care e situatia, daca banii in plus au ajuns la ei sau au ramas la executor. Si o surpriza mare, pe site am gasit numarul acesta 021.300.35.58. am sunat si a raspuns un domn care mi-a spus ca nu are nici o legatura cu eos ksi, il suna multa lume, dar e dat numarul gresit pe site la ei, si asta a fost ghinionul sa se nimereasca tocmai numarul lui.
Am ramas socat de toate abuzurile la care suntem supusi si nimeni nu ia nici o masura. E inadmisibil ca o firma de recuperare creante de nivelul lui eos ksi sa afiseze un numar de telefon de contact gresit, sa nu poti lua legatura cu ei. Un executor judecatoresc sa se joace cu nervii tai sa te amane zile intregi in speranta ca vei renunta la suma si ii ramane lui. Am primit tot felul de explicatii penibile:
1." Stiti ceva domnule? nu pot sa stau toata ziua numai cu dosarul dumneavoastra, mai am sute de dosare pe langa. Daca m-ar suna toti ce ar fi? La revedere." Si mi-a inchis telefonul, dar de ce oare isi ia sute de dosare daca nu face fata? sa isi ia 10 dar sa le faca corect si legal nu in mod abuziv
2. "Nu sunt la birou, imi salvez numarul si va contactez cand ajung la birou" Asta mi-a spus de vreo 3 ori dar nu m-a contactat niciodata
3. "Am avut probleme familiare si nu am avut timp sa verific sumele care au fost virate" Asta a fost penibila, in 10 minute verifica tot si imi trimitea si banii. Oare daca trebuia sa mai trimit eu bani mai avea probleme familiare sau avea timp sa verifice si sa ma sune de 5 ori pe zi sa ii trimit?
4. "Am verificat si sa stiti ca nu mai trebuie sa va trimit nimic, intradevar au fost retrasi ceva bani si banca la inceput dar in luna x nu a fost virata toata suma, adica 1/3 din salariu"
Incredibil cat tupeu a avut!!!! I-am spus ok, sun acum la firma sa imi trimita pe mail toate copiile dupa sumele trimise in fiecare luna si va sun in 10 minute cand va si trimit sa vedeti. Sun la firma, imi spune ca a virat in luna respectiva toata suma, nu 42ron si ca imi trimite pe mail toate actele. Dupa 2 minute ma suna executorul si imi spune sa nu mai sun la firma ca am avut dreptate, avea chitanta pusa in alt folder #-o #-o#-o, pai si atunci cum poti sa imi spui ca a fost virata o suma mai mica si pe urma ca e toata suma in alt folder. A ramas ca imi face transferul astazi dar nu mai ajung banii la mine astazi, cred ca vor ajunge luni. Acum ramane de vazut daca ajung luni.

Am scris un roman sa intelegeti mai bine situatia, sunt socat si revoltat de tara asta de mizeria in care traim, suntem supusi unor abuzuri incredibile. Vreau sa specific ca nu e o suma asa de mare, dar intentia asta de a fii furat pe fata ma face sa o iau razna. Tot caut si nu gasesc nici o solutie, ce am putea face impreuna sa stopam abuzurile astea. Poate apare si un avocat cu o parere la toata situatia asta si ne spune ce am putea face in viitor sa nu mai fim supusi acestor abuzuri. Sau daca se mai poate face ceva si in cazul meu.
Buna ziua,
Am avut o poprire, societatea la care sunt angajat a virat 1/3 din salariu pana la achitarea intregii sume. La inceput am avut contul blocat si desi societatea angajatoare vira 1/3 din venit, la banca imi oprea inca 1/3 din ce intra in cont.
Societatea angajatoarea nu a trebuit sa respecte oridinul judecatoresc platind intreaga suma, fara sa ia in calcul sumele care mi-au fost retinute din cont.
Am trimis cerere restituire si copie buletin conform cu originalul executorului judecatoresc si tot nu vrea sa imi restituie suma. Ma tot amana de o saptamana ca nu are timp. Scopul acestor amanari cred ca e sa renunt si sa ii ramana suma.
Exista o cale legala sa imi pot recupera banii? Societatea la care sunt angajat imi poate elibera un act care sa ateste ca a virat intreaga suma,si de la banca pot sa iau extrasul de cont pe luniile respective unde apare "deducere poprire" la sumele retinute.
Buna ziua
Am avut o poprire de 1/3 din salariu la un credit din 2008,chiar daca poprirea mi-a venit in ianuarie 2015 dupa 7 ani, nu am mai cautat sa vad daca nu cumva datoria e prescrisa si am respectat ordinul judecatoresc. In primele 2 luni am avut contul bancar blocat, si chiar daca societatea trimitea 1/3 din salariu, la banca cand mergeam sa retrag imi oprea inca o data 1/3 din suma ramasa. Chiar daca era un abuz, am trecut si peste asta cu scopul de a termina cat mai repede de achitat, suma totala fiind mult sub 10000ron, sperand sa o termin in 5-6 luni.
Societatea la care sunt angajat a respectat hotararea judecatoreasca virand lunar 1/3 pana la terminarea datoriei, dar fara sa ia in calcul sumele care mi-au fost retrase in primele luni din contul bancar. Desi intro tara civilizata, un executor judecatoresc, vazand ca suma care ii este virata lunar este in jur de 700-800ron,ar fi putut sa anunte societatea ca mai trebuie trimis 354 ron pana la terminarea datoriei. Acest lucru nu sa intamplat, si societatea a trimis si ultima transa de 883ron. Astfel datoria care e scrisa ordinul judecatoresc primit la firma a fost virata in totalitate. Acum vine si problema mea, firma a virat 883ron, dar mai era nevoie de 354, diferenta de 529 vreau sa o recuperez. Am tinut legatura cu executorul judecatoresc de la inceput pana acum, cand mi-au fost opriti banii de banca i-am spus ca la final vor fi bani in plus, pentru ca firma nu poate lua in considerare si suma care a fost retrasa de banca, si mi-a confirmat atunci ca nu e nici o propblema, la final imi trimite inapoi suma care este in plus. La inceputul saptamanii am sunat si a spus ca nu are timp sa sun a 2 a zi, a 2 a zi am insistat degeaba ca nu a raspuns. I-am trimis pe mail copie buletin conform cu originalul si cerere restituire, tot ce trebuie sa imi trimita banii. Cum nu am primit banii am continuat cu telefoanele, am reusit iar sa luam legatura, a spus ca a vazut mail-ul dar nu a avut timp sa verifice sa sun maine. Si tot asa o tinem, sun si primesc acelasi raspuns nu am avut timp,reveniti cu un telefon maine. Sunt sigur ca scopul acestor amanari e sa renunt si sa ii ramana banii. Am scris un roman, dar am vrut sa intelegeti cat mai bine situatia.
Intrebarea mea e urmatoarea, cum pot sa urgentez primirea baniilor. Din ce am scris mai sus, daca merg pe cale amiabila voi pierde acesti bani, ce as putea sa fac din punct de vedere legal. Sa fac o plangere la tribunal? Trebuie sa existe o solutie legala de recuperare a baniilor.