avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Activitate dacibesti

Activitate dacibesti

In momentul in care v-ati facut buletinul cu domiciliul in acel imobil, dvs nefiind proprietara pe acel imobil, nu v-a fost solicitata la politie o declaratie din partea proprietarului ca va primeste in spatiu? Daca da, atunci acea declaratie data de el, este acordul lui sa stati acolo.
In extrasul de carte funciara la B.Partea II - inscrieri privitoare la prorietari scrie: numele sotului casatorit cu numele sotiei cu titlu de drept in cota determinata de 1/1.
Functionarul primariei respective isi sustine punctul de vedere argumentand existenta fisei rol comune la momentul dobandirii terenului (adica 2004), notarii (toti 3 cu care m-am consultat) sustin ca de atunci s-a schimbat legea si trebuie sa "sparga" rolul comun in rol unic nominal. Primaria acum nu vrea nici sa deschida acum rol pt sotie si apoi sa elibereze certificatul. Mentionez ca angajata primariei este o persoana mai in varsta aproape de pensionare si s-a adresat proprietarilor "ziceti-mi voi legea si articolul care prevede asta". Adica proprietarii sa o invete legea la zi pe reprezentanta primariei. Credeti ca mai exista alta varianta in afara de o actiune in justitie pt o actiune de constatare a faptului ca e bun comun si o sentinta care sa oblige primaria la divizarea rolului? O discutie cu juristul primariei ajuta?
Buna ziua,
Ma gasesc in situatia de a cumpara un teren. Proprietarii actuali au dobandit acest teren prin contract vanzare cumparare in timp ce erau casatoriti si inca sunt casatoriti. In acest contract este trecut la "cumparator" doar sotul si se face mentiunea ca acesta este casatorit cu sotia. Acum primaria pe raza caruia se afla terenul elibereaza certificat fiscal doar pentru sot si refuza eliberarea certificatului fiscal pt sotie (mentionez faptul ca vanzatorii nu au domiciliu in localitatea in care se afla terenul) motivand ca doar sotul e proprietar si doar el are deschisa fisa fiscala la acea primarie, sotia nu apare inregistrata acolo. In lipsa acestor certificate notarul nu vrea / nu poate sa incheie contractul de vanzare cumparare dintre mine si actualii proprietari, spunand ca fara unul dintre certificate, contractul de vanzare cumparare ar fi nul si eu risc sa pierd atat banii cat si terenul. Intrebarea mea este cum se poate iesii din acest impas? Cine are dreptate in acest caz, primaria sau notarul? Daca are notarul, atunci care este modalitatea prin care vanzatorii pot obtine ambele certificate fiscale, cadrul legislativ (act, art, alin) care poate fi invocat de catre acestia la primarie?
Va multumesc.