avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Activitate escurf

Activitate escurf

Ok,am inteles. Multumesc!:)
Buna ziua, in luna a 5a,am avut permisul suspendat pt o luna,am contestat procesul verbal in instanta si primul termen e fixat in 27.11 anul curent. Din cauza unor probleme personale sunt nevoit sa plec din tara pt o perioada mai lunga si as vrea sa incetez actiunea. Exista un model de cerere tipizat pt asa ceva? Si unde trebuie depusa? Mentionez ca nu am scos certificat de grefa,perioada de suspendare a decurs normal,iar in luna a 6 mi-am ridicat permisul de la serviciul de politie rutiera.
Buna ziua,nu am achizitionat caroseria printr-un contract VC autentificat .
Daca masina nu a fost inmatriculata definitiv in Romania,nu a fost semnata nici o decizie de impunere a impozitului catre cel care a scos nr provizorii, de ce e necesar cazierul fiscal? Ce lege reglementeaza asta? Ce sanse am sa reusesc pana la urma sa inmatriculez masina mea?
Buna ziua, am in autovehicul,inmatriculat in 2013,timbrul de medium platit,anul Avesta am schimbat caroseria,am facut demersurile legale la Registrul auto,am obtinut atat acceptul cat si omologarea. Bun problema mea e urmatoarea,am achizitionat caroseria mea de la o persoana fizica, autovehiculul found importat din Germania,cel de la care am cumparat caroseria a scos 2 seturi de nr rosii,cand m-am dus cu dosarul la serviciul de inmatriculari,m-au respins pe motiv ca e incomplete,lipsind certificatul fiscal al masinii de pe care am luat caroseria. Cel de la care am achizitionat caroseria nu mai raspunde la telefon,e din alt judet practice nu am cum sa dau de el.mi-au fost inmanate doar documentele masinii din Germania, nu am facut contract de VC tocmai din cauza ca mi-a vandut o piesa ci nu un autovehicul.
Nelamurirea mea e urmatoarea,de ce am nevoie de certificat fiscal cand eu am cumparat doar caroseria care e piesa de schimb si nu in autovehicul de sine statator.
2 acum ca am finalizat dosarul in proportie de 90%,caroseria veche am predat-o la in centru de colectare mai am vreo sansa legala sa pot obtine certificatul de inmatriculare sa pot circula cu masina.
3 pot recupera taxa de timbru de mediu in conditia in care nu pot rezolva nimic si masina nu mai poate circula legal.