avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1055 soluții astăzi
Forum Activitate boby1708

Activitate boby1708

m-am inscris la o a doua facultate iar cand am predat actele pentru inscriere s-a sesizat ca diploma de bacalaureat nu mai are fotografie .ce pot face in aceasta situatie ?
Va multumesc.

Inca o intrebare as mai avea:

Exista sansa sa imi fie patat cazierul cu fapta asta?
Buna seara.
Astazi am primit un plic de la postas cu 2 pagini:

1- COMUNICARE
In temeiul art 318 C. proc.pen. va comunicam alaturat solutia dispusa in dosarul....
Impotriva solutiei, puteti formula plangere conform 339 al.4 proc.pen. in termen de 20 zile de la comunicare.
2- ORDONANTA
CONSTAT:
Prin ordonanta organului de cercetare penala din data de... s-a dispus inceperea urmaririi penale cu privire la fapta de furt(2 infractiuni) 228 al 1C cu aplicarea art.38 al1 C.p
Raportat la fapta efectiv reclamata, constat ca in cauza , sunt aplicabile art 318 alin 1,2 din C.p deoarece pentru infractiunea savarsita legea prevede pedeapsa inchisorii de cel mult 3 ani si raportat la modul de operare, data comiterii, cuantumul prejudiciului, precum si circumstantele personale ale autorului, se constata ca nu exista interes public la urmarirea acestuia.
In temeiul art 318 alin 1, 2 din C. proc.pen raportat la art 314 alin 1 litera b din C proc. pen.


DISPUN:
Renuntarea la urmarire penala a infractiunii de furt(2 infractiuni) prev de art. 228 al. 1C. pen. cu aplicarea art.38 al.1 C.p comisa de ..... intrucat nu exista interes public ce priveste urmarirea penala.
In temeiul art.275 alin 3 Cod proc. pen cheltuieli judiciare raman in sarcina statului.
In conformitate cu dipozitiile art 339 alin 4 c .p.p persoanele interesate pot formula plangere impotriva solutiei in termen de 20 zile.




Imi puteti spune ce trebuie sa fac dupa primirea acestui plic cu ORDONANTA?
Trebuie sa ma prezint undeva?
Urmeaza sa primesc vreo amenda?

Va multumesc.
Am inteles. Va Multumesc.
Inca o intrebare mai am: Peste 2 saptamani urmeaza sa plec din tara pentru 6 luni...inca nu am fost sunat de politie sau citatie acasa pentru o eventuala declaratie. E posibil sa nu ma mai sune? E posibil sa nu mai dau o alta declaratie?
Ce imi propuneti sa fac? Daca o sa ma cheme cat sunt plecat si eu nu o sa fiu?
Sa merg sa vorbesc inainte, sa vorbesc cu avocatul sa mearga el...sau cum sa fac?
Va Multumesc.
Managerul de la magazin nu este dispus pentru impacare in nici un fel. Oricat as incerca nu cred ca gasesc intelegere la el.
Inca nu am fost chemat la politie pentru audieri...imi recomandati sa ma duc la politie sa ma interesez de dosar? Dar nici nu stiu daca am DOSAR. Atunci nu mi s-a spus nimic, doar ca o sa fiu sunat.
Inca o intrebare: Eu sunt din provincie, daca e sa am dosar penal, dosarul este trimis la sectia sau sediul de politie la care fac parte? sau toata treaba o face agentul de politie care mi-a intocmit dosarul? Stima
Va multumesc!
imi puteti da o parare...? sunt putin stresat...nu stiu ce se va intampla in continuare? ce va urma stiind ca am dosar penal? Nu am mai avut niciodata si nu stiu ce inseamna?
Care sunt pasii.. ce urmeaza? O sa imi fie afectat cazierul?
Va multumesc.
buna ziua...
in data de 13.08.2015 am intrat in magazinul pull&bear si am incercat sa sustrag o pereche de adidasi si un tricou, gandul nenorocit mi-a trecut prin minte cand am vazut ca nici adidasii nici tricoul nu aveau alarma (tag). Nu eram sigur daca sa ies sau nu cu ele din magazin...ma mustra constiinta intr-un fel.. Am dat sa ies doar cu plasa inainte si am sunat imediat poarta la iesire....m.am intors...( Nu am iesit cu marfa din magazin nu am trecut de porti) am incercat sa vorbesc cu managerul care era acolo, sa ii zic ca nu am gresit si sa ii platesc si nu a vrut. a venit agentul de paza m-au dus la spate, si au chemat politia. A venit politia m-a legitimat...apoi a inceput sa scrie cateva foi...i-am descris care a fost situatia am semnat ce am declarat...apoi am mai semnat o Dovada singura foaie care a ramas si la mine de predare-primire a produselor. suna produselor de 270 Ron.
Acum nu stiu daca s-a recuperat prejudiciul, semnand acea dovada...nu a vrut managerul in nici un fel sa le platesc.
Sunt putin speriat si nu stiu daca mi-a facut dosar penal, am lasat numarul de telefon a zis ca voi fi sunat.
Am zis ca nu mai fac prostii dinastea niciodata...sun la prima abatere...nu am antecedente si sunt student. imi poate spune si mie cineva care sunt urmarile si ce urmeaza? Nu m-a contactat nimeni pana acum, in cat timp ar trebui sa ma contatcteze?
Va multumesc.