avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 628 soluții astăzi
Forum Activitate dan.iela

Activitate dan.iela

Răspuns la discuția succesiune
Multumesc frumos!
Discuție succesiune
Buna ziua, vreau sa va intreb despre o problema la care primesc fel si fel de raspunsuri. Soacra mea a ramas vaduva cu patru copii acum 30 de ani. I-a ramas o casa. Dupa catava ani de cand i-a murit sotul, a adus in casa un alt barbat cu care traia in concubinaj. Au hotarat sa vanda acea casa, facand succesiunea impreuna cu copii ei dupa tatal lor si si-a cumparat o alta casa. Actul casei a fost facut pe numele ei, ea figurand in contract ca necasatorita, deoarece nu era casatorita cu acest domn.. Acum 13 ani s-a casatorit cu acest domn, nemodificand nimic in contractul casei si neluand nici numele de familia a acestuia. Acest domn are si el 3 fete dintr-o alta casnicie. Anul trecut a murit. Intrebarea mea este: trebuie facuta succesiunea dupa acest domn. Copii lui au dreptul la casa ei? Ea poate face contract de vanzare cui doreste? Va multumesc din suflet daca ati putea da un raspuns clar, pentru ca unele cabinete notariale imi spun ca trebuie facuta succesiunea dupa el caci avea si el dreptul la aceasta casa, alte cabinete imi spun ca nu trebuie facuta succesiunea si ca poate vinde acum oricui casa.