avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1141 soluții astăzi
Forum Activitate CVB13

Activitate CVB13

Am inteles, din ceea ce am mia citit si vazut - vezi si cazul recent de la Timisoara cand s-a rupt o balustrada de balcon si Asociatia este responsabila - ca exteriorul balconului este proprietate comuna.

Asta inseamna ca asociatia are dreptul sa puna sticla pe ea?
Adica sa inchida balconul?

In cazul asta, imi raman la indemana doar mijloacele mai putin practice...

Cum ar fi sa se mai sparga un geam, sa se mai strice termopanul, etc...

Daca se monteaza respectivele termopane si a doua zi le dau jos, care sunt consecintele?

Citeam pe un site cu continut legislativ ca dreptul la proprietate inseamna sa ma folosesc in mod absolut si discretionar de bunul meu, fara a incalca legea.

Daca eu am cumparat apartamentul fara sticla in fata ochilor cand ies pe balcon, nu inseamna ca Asociatia imi incalca dreptul de proprietate, prin construirea acelor termopane?
Mie mi se pare ca e similar cu a constri ceva la distanta de 5 cm de geamul unei case, doar ca acea constructie e din sticla...
Multumesc, dar nu este vorba ca nu vreau sa particip la reabilitarea termica - desi e de foarta proasta calitate si aduce in plus pericol de incendiu si efect de sera, pentru ca blocul este orientat catre sud.

Eu sunt dispus sa ii las sa puna polistiren pe tavanul balconului si pe podea, daca asa vor, pe peretele actual al balconului.

Dar nu vreau sub nici o forma sa pun geamuri la balcon, sau sa il inchid!
Dorec sa ramana asa cum a fost proiectat initial: spatiu deschis.
Buna seara,

Revin cu ultimele noutati ale acestui caz.
Poate mai sunt si altii interesati sa urmareasca cazul.

Am instiintat primaria sectorului 2 ca nu doresc sa mi se inchida balconul.
Raspunsul primariei a fost ca sunt membru al asociatiei de proprietari si ca atare am obligatii.

Am vorbit si cu inginerul care e responsabil de lucrare, din partea firmei si care mi-a spus ca fatada blocului este a asociatiei, deci si balconul meu.

Chiar asa e?!

Chiar nu se poate opri acest abuz, aceasta marsavie strigatoare la cer prin care vin nistre strainin si imi afecteaza proprietatea?!

Poate cineva sami spun daca termopanele puse la un balcon sunt ale asocietiei sau ale mele, ca proprietar de apartament?

Multumesc frumos pentru raspuns.

Sa inteleg ca trebuie sa iau legatura cu proiectantul?
Oricum, din ce am inteles, proiectul e deja depus si aprobat. Iar eu nu l-am vazut...


Ma poate ajuta un jurist sa parcurg etapele birocratice si legale, prin care sa anunt atat asociatia cat si primaria, acum, pana nu e prea tarziu, ca refuz sa imi inchid balconul?

Eventual, sa modifice proiectul, astfel incat sa se poata executa, dar fara inchiderea balcoanelor, acolo unde nu se doreste acest lucru?
Buna ziua, tuturor,

Asociatia de proprietari de unde locuiesc, la bloc, a decis sa inscrie respectivul bloc in programul de reabilitate termica.

Desi i-am avertizat, rugat, anuntat ca nu doresc sub nici o forma sa-mi inchid balconul, au continuat cu formalitatile.

Acum suntem in etapa in care s-a anuntat ca blocul se va reabilita.

Va rog sa-mi spuneti ce ar trebui sa fac pentru ca balconul meu sa nu fie inchis.

Am un balcon deschis, situat la etajul 9/ 10, tip logie, in care imi petrec mult timp, 9 luni/ an.

Asa cum vad eu lucrurile, balconul este proprietatea mea, a fost proiectat si construit pentru a fi deschis si nu vad cum ma poate obliga cineva sa permit o lucrare la mine in casa.

V-ati mai confruntat cu o astfel de situatie?

Oricum, sunt pregatit sa le blochez toata actiunea daca imi vor incalca dreptul...