Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Refuz inchidere balcon - reabilitare termica
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Refuz inchidere balcon - reabilitare termica

Buna ziua, tuturor,

Asociatia de proprietari de unde locuiesc, la bloc, a decis sa inscrie respectivul bloc in programul de reabilitate termica.

Desi i-am avertizat, rugat, anuntat ca nu doresc sub nici o forma sa-mi inchid balconul, au continuat cu formalitatile.

Acum suntem in etapa in care s-a anuntat ca blocul se va reabilita.

Va rog sa-mi spuneti ce ar trebui sa fac pentru ca balconul meu sa nu fie inchis.

Am un balcon deschis, situat la etajul 9/ 10, tip logie, in care imi petrec mult timp, 9 luni/ an.

Asa cum vad eu lucrurile, balconul este proprietatea mea, a fost proiectat si construit pentru a fi deschis si nu vad cum ma poate obliga cineva sa permit o lucrare la mine in casa.

V-ati mai confruntat cu o astfel de situatie?

Oricum, sunt pregatit sa le blochez toata actiunea daca imi vor incalca dreptul...
Nu va poate obliga nimeni sa va inchideti balconul daca nu doriti.
Cunosc mai multe situatii de acest gen: tine de proiectant.
De regula, balcoanele au ramas deschise.

Multumesc frumos pentru raspuns.

Sa inteleg ca trebuie sa iau legatura cu proiectantul?
Oricum, din ce am inteles, proiectul e deja depus si aprobat. Iar eu nu l-am vazut...

Ma poate ajuta un jurist sa parcurg etapele birocratice si legale, prin care sa anunt atat asociatia cat si primaria, acum, pana nu e prea tarziu, ca refuz sa imi inchid balconul?

Eventual, sa modifice proiectul, astfel incat sa se poata executa, dar fara inchiderea balcoanelor, acolo unde nu se doreste acest lucru?
Adriantot, moderator
Dvs. nu trebuie sa faceti nimic deocamdata,ca sa vainchida balconul trebuie sa aiba o hotarare judecatoreasca definitiva favorabila si apoi sa o puna in executare silita prin executor judecatoresc.
Buna seara,

Revin cu ultimele noutati ale acestui caz.
Poate mai sunt si altii interesati sa urmareasca cazul.

Am instiintat primaria sectorului 2 ca nu doresc sa mi se inchida balconul.
Raspunsul primariei a fost ca sunt membru al asociatiei de proprietari si ca atare am obligatii.

Am vorbit si cu inginerul care e responsabil de lucrare, din partea firmei si care mi-a spus ca fatada blocului este a asociatiei, deci si balconul meu.

Chiar asa e?!

Chiar nu se poate opri acest abuz, aceasta marsavie strigatoare la cer prin care vin nistre strainin si imi afecteaza proprietatea?!

Poate cineva sami spun daca termopanele puse la un balcon sunt ale asocietiei sau ale mele, ca proprietar de apartament?