avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 731 soluții astăzi
Forum Activitate teo_pojar

Activitate teo_pojar

Răspuns la discuția Chitanta timbru de mediu pierduta
Multumesc din nou pentru indrumari. Mi-au primit dosarul.

ANAF-ul nu a putut sa-mi dea nici copie la chitanta (nu stiu daca este intradevar asa sau nu se pricep ei tare bine), dar mi-au dat o adeverinta care spune ca au in evidente chitanta cu numarul si seria si ca a fost achitata suma, reprezentand s.a.m.d. Deasemenea, mi-au dat si o a deverinta ca banii nu au fost restituiti.

O copie la chitanta aveam eu deja. Dupa ce am luat aceste adeverinte am fost la notar si am facut declaratie pe proprie raspundere ca am pierdut chitanta originala. Acolo mi-au spus ca nu ar trebui sa fac si asta, ca ar trebui sa fie suficient ce aveam, dar am facut ca sa fiu sigur.

La ghiseu, doamna cum a auzit cuvintele "chitanta" si "pierdut", imediat a dat din cap ca nu, ca nu se poate, dar i-am explicat mai departe ce hartii am luat. L-a intrebat pe cineva cu o functie mai mare (un comisar), care a spus simplu, fara sa stea prea mult pe ganduri ca e bun si asa.

Daca mai pateste cineva asa ceva, sper sa gaseasca forumul si discutia aceasta, poate o sa-i ajute. Cu ocazia asta am invatat si eu sa pazesc bine chitantele si alte hartii...
Răspuns la discuția Chitanta timbru de mediu pierduta
Multumesc pentru raspuns. As mai avea o intrebare.

Dupa ce fac aceste acte, voi ajunge din nou in fata functionarului care are batuta in cap chitanta. Am sunat intre timp la inmatriculari sa intreb ce act pot sa aduc in schimb si mi-au spus ca doar cu chitanta originala, ca ei nu lucreaza cu adeverinte sau altele.

Intrebare este: cum procedez cand ajung in fata functionarului care nu o sa vrea decat chitanta? Este o lege pe care sa o mentionez sau cer o audienta cu cineva cu functie mai mare?
Buna ziua.

Am adunat toate hartiile pentru inmatricularea definitiva, dar cand am ajuns la ghiseu m-am trezit ca imi lipsete chitanta originala de la timbru de mediu.

Problema este ca nu o gasesc nicaeri. Am fost la primarie, poate a cazut acolo, la biroul de acte auto, peste tot. La ANAF mi-au spus ca nu au cum sa-mi dea alta.

Ce as putea face in acest caz? Eu am acum o copie la acea chitanta. O adeverinta de la ANAF sau ar primi oare la inmatriculari o copie legalizata? Chiar nu stiu ce sa mai fac. Nici nu vreau sa mai platesc inca o data o suma enorma de bani