avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 907 soluții astăzi
Forum Activitate deeaflor

Activitate deeaflor

multumesc pentru proptitudinea raspunsului. am semnalat autoritatilor politienesti si chiar si la protectia copilului ca sunt parinte rezident si unic custodiant, dar ambele mi-au spus ca nu pot forta copilul sa paraseasca locuinta tatalui deoarece acesta - minorul - refuza, nu doreste sa se mai intoarca la mine. am cugetat profund si am ajuns la concluzia ca minorul nu a acceptat divortul si poate ca nu s-a acomodat in strainatate. dar sa fie constrans (verbal si psihic) sa ramana langa tatal sau care ii spune ca daca nu il asculta, ii face bagajele si il trimite la mine.

e o situatie destul de disperata pentru mine...
in sentinta de divort se mentioneaza ca domiciliul minorului este la mama.
buna ziua! am divortat acum un an, sunt parinte rezident si unic custodiant al unui minor de peste 14 ani, conform hotararii judecatoresti. dupa divort, am parasit tara impreuna cu minorul, dar domiciliul mi-a ramas la locuinta din romania, acolo unde a ramas sa locuiasca fostul sot. in acest timp, am sustinut ca legatura copil-parinte sa nu fie intrerupta (ma refer la tatal minorului). in vacanta aceasta, am ales ca minorul sa mearga in vizita la bunica maternala si pentru o saptamana sa mearga si la tatal sau. dupa aceasta perioada, am fost nevoita sa fac reclamatii la politie si la protectia copilului deoarece fostul sot evita sa imi spuna de ce nu vrea sa lase minorul sa se intoarca la bunica maternala cu care urma sa revina in strainatate. in urma sesizarilor mele, de la politie mi s-a spun ca minorul nu mai doreste sa se intoarca la mine si ca am fost data in judecata de fostul sot pentru exercitarea autoritatii parintesti. fostul sotevita sa imi dea mai multe amanunte, dar solicita din partea mea o declaratie cum ca sunt de acord ca minorul sa locuiasca impreuna cu el, sa ii trimit foaia matricola ca sa il inscrie la scoala. am sunat la judecatorie sa ma interesez de dosar si mi s-a spus ca deocamdata completul este in vacanta. minorul trebuie sa inceapa scoala aici, in strainatate, are si mai multe programari pentru evaluarea starii de sanatate (unele am fost nevoita sa le aman).

as vrea sa stiu de ce hotararea judecatoreasca data la divort nu este respectata? pana la pronuntarea noii hotarari, minorul poate locui impreuna cu tatal care exercita alienare parentala?

imi cer scuze, sunt mult prea tulburata si nu stiu daca am fost coerenta.

as dori sa stiu cat mai multe despre aceasta situatie. ce as putea face ca sa imi iau inapoi copilul, langa mine?