avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1030 soluții astăzi
Forum Activitate nistick

Activitate nistick

Nu vreau sa o inregistrez ca vehicul istoric. Vreau doar sa o restaurez si sa ma bucur de modelul frumos de dacia cu o bucata de istorie din tara noastra.

Dupa restaurare vreau sa o inmatriculez pe numele meu si sa circul cu itp si asigurare.
Sal,

Deocamndata nu stiu daca o sa ii scot certificat de masina istorica.
Este vorba despre o dacie sport.

Problema este caroseria, este deplorabila la fel si motorul (nu merge).
Nu are asigurare si itp. Si categoric nu va trece un itp.

Eu stiu ca daca ii fac act de vanzare cumparare asa inmatriculata trebuie sa ma duc la RAR sa ii fac indentificarea, sa ii faca noxele pentru timbru de mediu.
Iar daca nu merge motorul nu am cum sa ii fac noxele si e mai multa greutate sa ma plimb cu ea pe platforma in situatia in care este.

Ma gandesc la o formula legala care sa imi permita restaurarea acesteia fara sa ma plimb cu masina aiurea pe platforma si sa fiu obligat sa o repar in maxim 30 de zile ca sa pot sa o inmatriculez dupa cumparare, cat cere legea dupa ce o cumpar.

Am citit pe diferite forumuri sper ca nu si prost. Ca e posibilitatea sa o cumperi, faci actul de vanzare cumparere bagi fiscalul la tine, dar nu te mai duci si la politie sa o inmatriculezi pe numele tau. Acuma intrebarea mea este daca eu ma duc dupa un an sa zic, sa o inmatriculez pe numele meu risc sa iau amenda ca am depasit cele 30 de zile sau dosar penal, etc?

Buna ziua,

Vreau sa cumpar o masina inmatriculata de la cineva.
Eu doresc sa o iau de la proprietar radiata.
Si sa o inmatriculez mai tarziu dupa ce este restaurata.

Este posibil sa o mai reinmatriculez?
Si cam in ce consta vanzarea.

De precizat este o masina mai veche cam din 80'.