avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 289 soluții astăzi
Forum Activitate marirod

Activitate marirod

Buna ziua ! In ultimii 15 ani sotul meu a lucrat in Spania de unde s-a si pensionat.La revenitrea in tara a intentat actiune de divort motivand racirea reciproca a relatiilor dintre noi.In cei 15 ani a venit in tara de trei ori. Mi-a trimis in acesti 15 ani dupa lungi si permanente insistente din partea mea o suma de bani care nu se ridica nici la valoarea ipotetica a unei pensii alimentare pentru fiul nostru atunci minor.Pentru mine sau pentru intretinerea apartamentului de doua camere pe care l-am cumparat impreuna inainte de apleca in Spania nu mi-a trimis niciun ban.Acum in cererea de divort solicita instantei sa-i atribuie o camera si acces la baie si bucatarie. De doi ani de cand a revenit din Spania el locuieste intr-o locuinta la tara mostenita de mine si de sora mea . La construirea acestei case a contribuit si el inainte de a pleca in Spania dar a fost finalizata de sora mea in perioada cat el a fost plecat.si fara nicio contributie a lui.Acum ma ameninta ca ma va lasa pe drumuri ca va vinde si apartamentul si casa de la tara.Primul termen de judecata este la jumatatea lunii octombrie . Va rog sa-mi spuneti cum sa procedez ? Va multumesc !