avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 809 soluții astăzi
Forum Activitate VoicuPaul

Activitate VoicuPaul

Multumesc foarte mult pentru implicare si raspunsuri! O zi buna!
Buna ziua,

ma confrunt cu urmatoare problema si sper sa gasesc o rezolvare cu ajutorul dumneavoastra: intentionez sa infiintez o firma cu sediul social intr-un imobil cu 3 etaje. In cadrul acestui imobil isi desfasoare activitatea doua firme, la parter si etajul 1. Etajul 2 intentionez sa-l inchiriez numai eu si la ultimul etaj este un spatiu nelocuit, de vanzare.
Activitatea in sediul nostru va fi 24/24.
Din cate m-am documentat as avea nevoie de acordul proprietarilor/locatarilor, insa chiriasul de sub mine nu doreste sa isi dea acordul.
In acest caz eu sunt blocat incat nu pot sa infiintez firma daca nu am si acordul sau.

Sunt anumite lucruri care imi sunt neclare:
1. avand in vedere ca la etajele inferioare sunt tot sedii sociale si nu apartamente cu scop locativ, mai este necesar acordul proprietarilor?Exista in legislatie tratament diferit daca vorbim despre "cladire de birouri" sau un imobil cu apartamente locuite?

2.avand in vedere ca persoana de sub mine care nu doreste sa imi ofere acordul este doar chirias este necesar sa primesc semnatura de la acea persoana sau trebuie sa ma indrept catre proprietar direct?

Multumesc anticipat!
O zi buna!