avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 955 soluții astăzi
Forum Activitate klausen

Activitate klausen

Buna ziua,
De curind am fost impreuna cu baietelul meu la Cinema City Rm.Valcea sa vedem un film si serviciul de la intrare care rupe biletele nu ne-a lasat sa intram in sala dat find ca avem 2 pachete de biscuiti in mina iar acestea erau achizitionate din alta parte. Un anunt de la intrare care nu l-am vazut initial, ne roaga politicos sa nu intram in sala decit cu produse cumparate de la incinta barului cinematografului dar cumva rugamintea se transforma in restrictie efectiva de catre agentii de la intrare invocindu-se politica cinematografului, Intrebare se pune cat de legala este aceasta masura? Poate o societate abuza de astfel de masuri discriminatorii?
Deci cu alte cuvinte legea actuala in care la ANAF te duci cu o hartie si in 5 ani ati iei bani este pt. cei care si-au achzitionat masini, sunt proprietari si au platit taxa de prima imatriculare. Pentru restul care au platit si numai au masinile din anumite considerente tot prin instante trebuie sa umblam in conditile in care statul ne-a bagat mina in buzunar atiti de usor. Doamne in ce tara traim..
Buna ziua,

In urma cu trei ani am luat o masina din Germania dupa care am inmatriculat-o in Romania si i-am platit toate taxele la zi+taxa auto de inmatriculare dar anul trecut am vindut-o avind acum alt proprietar. Am aflat ca intre timp s-a schimbat legislatia; intrebarea ar fi daca eu cel care am platit primul taxa auto imi pot recupera aceasta taxa de la ANAF, eu in prezent nemaifind proprietarul masini respective