avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1299 soluții astăzi
Forum Activitate AnaT_Maria

Activitate AnaT_Maria

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns cu privirea la o situatie generata de datoriile fostului proprietar al unui imobil achizitionat prin adjudecare direct de la ANAF.
In prezent achit asociatia on-line, exceptie facand penalitatile la datoriile fostului proprietar (cu alte cuvinte datoriile fostului proprietar genereaza penalitati la facturile actuale).
Recent asociatia mi-a lipit pe usa o notificare in care sunt listate datoriile din martie 2014 (probabil deja prescrise)-pana in prezent si imi mentioneaza ca aceste datorii nu se pot defalca in doua - pe vechiul si noul proprietar, deoarece apartamentul este purtator de datorii si nu proprietarul. De asemenea, imi aduce la cunostinta faptul ca printr-o decizie a comitetului executiv, beneficiez de anularea penalitatilor de intarziere la sumele restante dinainte de a deveni eu proprietar. Altfel spus imi sugereaza sa achit doar cotele de intretinere si fondurile aferente.
De asemenea, in notificare mi se pune in vedere faptul ca daca nu achit sumele restante voi fi actionata in instanta.
Cum ma sfatuiti sa procedez?

Va multumesc anticipat!