avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 902 soluții astăzi
Forum Activitate iuliandinu

Activitate iuliandinu

Buna ziua,

De curand am inscris pe baiatul meu de 2 ani la o gradinita privata din jud. Ilfov, am facut un contract cu dansi si am achitat contravaluarea primei luni. In prima zi de gradinita dupa 5 ore am fost sunati de gradinita ca nu pot sa il mai tina pe copil ca nu e ascultator, e gelos, invocand niste argumente total absurde pentru un copil de 2 ani, si faptu ca a deschis portitza scarilor de la etaj si a pus viata in pericol a altor copii, desi eu cred ca aici este vina lor. Astfel ca ne mai interesandui ca avem u contract semnat, mi-a pus copilu si bagaju in mana, bani platiti minus o zi si PA.
Intrebarea mea este daca ii pot actiona in instanta pentru nerespectarea clauzelor contractuale care arata cam asa:
3.7.Gradinita isi reserva dreptul de a-si alege copiii si de a solicita retragerea unora care un pot fi integrati in colectivitate, sau care necesita o ingrijire speciala pentru care Gradinita nu are personal de specialitate sau care din cauza comportamentului nu permit desfasurarea actului educational.

7.4.Incapacitatea de integrare în colectivitate a copilului,,deranjarea repetata a celorlati colegi in timpul activitatilor,atitudine ostila sau agresiva fata de colegi sau personalul gradinitei - conducerea grădiniţei considerând asemenea situaţie drept o renunţare unilaterală la serviciile acesteia.

7.7.La initiativa gradinitei daca se constata incalcarea in mod repetat prevederilor regulamentului de ordine interioara sau a prevederilor contractuale,,incetarea se va produce in termen de 10 zile lucratoare de la instiintarea reprezentantilor legali privind rezilierea contractului,perioada acordata parintilor pentru a transfera,din proprie initiativa, prescolarul la o alta unitate de invatamant.

Cu toate acestea, nu cred ca aveau dreptul sa mil dea afara dupa 5 ore. Toate clauzele de selectie a copiilor se refera la comportamente deranjat in moduri repetate, ori unui copil care este de 5 ore in accea institutie nu ii poti pune aceste lucruri, ba mai mult cred ca este lipsa de inters si neglijare a copilului.
Ba mai mult, la obligatiile gradinitei au articolul:
3.4.Sa garanteze securitatea copiilor pe durata prezentei in incinta gradinitei, precum si in cadrul deplasarilor organizate de institutia de invatamant;
Si eu am fost mustrat si copilul a fost catalogat ca fiind periculos ca a deschis o portita care era obligatia lor sa ii asigure siguranta in jurul acelei portite.

Cu toate acestea exista posibilitatea de a actiona in instanta gradinita si a obtine despagubiri morale, sau ma lupt cu morile de vand?