avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1021 soluții astăzi
Forum Activitate alexandru99

Activitate alexandru99

Foarte interesant, multumesc pentru link, problema cred ca ramane totusi un consilier personal neavand nici pe departe aceleasi atributii sau aceeasi autoritate ca un consilier local / judetean.
Am vazut ca legea mentioneaza foarte clar consilierii locali si consilierii judeteni, sunteti de parere ca se este aplicabila si unui consilier personal (adica cel care poate sa aiba atributii de genul: urmareste pagina de FB - pana la atributii serioase privind consiliere asupra investitiilor viitoare, bugetare, etc ?

Intrebarea se transforma in : consilier personal = consilier local / judetean ?
buna ziua,

Am o neclaritate, consilierul personal al unui primar (inteleg ca nu este functionar public - asa este ?), este in legalitate daca are in acelasi timp, printr-o companie la care este administrator si un contract de consultanta cu primaria in cauza ?

Functia de consilier personal este tare ambigua, atatea intrebari, atatea pareri si raspunsuri - majoritatea contradictorii.
Daca urmariti in presa veti observa primari care au primit condamnari definitive pentru ca si-au angajat rude de gradul I ca si consilier personal - desi aceasta functie nu este de functionar public, ba chiar mai mult, procedura primise avizul departamentului juridic cat si avizil CJ...

(ANI / Curtea de conturi, avocati, toti au pareri diferite privind acest post)

poate stie cineva care este situatia
Multumesc,