avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1251 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters368564

Activitate ContSters368564

Răspuns la discuția Scutire taxa timbru
Va multumesc frumos pentru raspuns!! Vreau doar sa precizez faptul ca, intrucat la acea data (iunie 2012) nu am achitat ratele la termen, pentru ca am fost dezinformat, am trecut in postura de parat reconventional, iar fost sotie a depus ea actiune in calitate de reclamanta reconventionala. Din acest motiv, eu am deschis in paralel, un alt dosar cu aceeasi speta, adica am luat totul de la inceput, la o alta instanta si alta judecatoare. Dupa cateva luni, dosarul acesta NOU, in care eu eram iarasi reclamantul, S-A CONEXAT cu PRIMUL DOSAR, cel pentru care am beneficiat de esalonarea taxei de timbru. Acum, la aceasta data dosarul de partaj are acelasi nr cu primul dosar, doar ca mai are si un asterix. Mentionez ca in dosarul al doilea, inainte ca acesta sa se conexeze, s-a cerut de catre parata expertizarea masei partajabile! De-abia apoi s-a conexat continuandu-se procedurile de expertiza. Pentru ca expertiza s-a cerut in cel de-al doilea dosar, inainte de conexare, m -am gandit daca nu cumva fiind vorba de un nou dosar, am dreptul la o noua cerere de scutire. Va multumesc din suflet!!
As vrea sa stiu daca as mai putea beneficia de scutirea taxei de timbru in conditiile in care tot in acest proces de partaj, in luna iunie 2012, am beneficiat de o esalonare a taxei de timbru .Nu am platit taxa de timbru la aceea data, deci practic nu am uzat de acea esalonare, din motive de dezinformare, adica mi s-a comunicat de catre avocat ca trebuie sa platesc o singura transa la prima audiere, dar instanta a spus ca trebuia sa platesc 3 transe de prima data. Apoi parata, din acest proces, a contestat valoarea masei partajabile, s-a dispus expertiza judiciara a masei partajabile, care s-a incheiat acum , abia dupa 3 ani. Avand in vedere faptul ca au trecut 3 ani de la acea cerere de scurtire/esalonare, credeti ca as mai avea dreptul sa depun din nou o cerere in acest sens in acelasi proces(dosar)? As avea nevoie urgent de o informatie clara in acest sens. Va multumesc mult!